Instagram’da Başarının Yolları

0

Instagram kullanmak çok popüler; kaç takipçiniz var, sizi kimler takip ediyor, neler yaparsanız başarılı olursunuz ? Sosyal medyanın yapı taşlarından olan Instagram’ı kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar var. Öncelikle şunu unutmayın ” yazdıklarınız hem silinmiyor hem de düzeltilemiyor”. Arkadaşlarınıza yorum yaparken aklınızda tutsanız iyi olur.

Instagram’da selfie ya da yemek fotoğraflarının başarı getirdiğine inanan nesilde mi kaldınız? Kurtulun çünkü Instagram bu kadar sığ değil, kullanıcı olarak derinliklere dalmadan başarı sağlayamazsınız. En kısa sürede kendiniz ya da yarattığınız markanız için bir Instagram strateji planı hazırlamalısınız ve odak noktanızdan asla kaymamalısınız  diyor www.meltemxsahin.com 

selfie3

Unutmayın her şeyi paylaşmak size kazanç sağlamaz, sizi dağıtır.

Tamam Instagram’da hesabınız var aktif olarak kullanıyorsunuz ama milyonlarca kullanıcıdan bir adım önde ya da bir kademe yanda olmadan nasıl fark yaratacaksınız? Nasıl farkındalık yaratacaksınız? İnsanları özel dünyanıza alarak ya da sizinle farklı detaylar paylaşmalarını sağlayarak bir şekilde aslında onlara bir alan sunuyorsunuz ve güven veriyorsunuz. Her gün ne yaptığınızı ya da ne paylaştığınızı ve mesajınızı okumak için gelmeliler. Sizi gerçekten takip etmeliler. Sosyal medya satış alanı değil, adı üstünde sosyal olma alanıdır. Burada topluluk yaratırsınız ve yeni insanları bu topluluğa eklersiniz. İşler böyle yürür. Tabii eğer sadece keyif için kullanıyorsanız ”Hey let me take a selfie!” diyerek devam edin. Bu yazı, kendi işleri için Instagram kullananlara…

Bir gün paylaşım yapıp, 3 gün ortada olmazsanız takipçiler arasında bu iş kaynamaz maalesef, ufak ufak unutmaya başlarlar. Sosyal medya nankördür affetmez. Elimizde akıllı telefonlar varken ortadan kaybolmak affedilmez. Her an çekeceğiniz bir kare bulabilirsiniz. Sadece odaktan ayrılmayın. İş olarak açtığınız hesaptan aile fotoğrafları ya da uygunsuz kareler paylaşmayın.

İşte Instagram başarısı için sade net 10 adım…

1. Profil çok önemli. Kelimeleri doğru seçerek kendinizi tanıtın. Öyle bir tanıtın ki size merak edip takip etsinler. Espri katın. Net olun. Tek tıklanabilir alan profile alanı ve linklerinizi doğru yerleştirin.

2. Bir amacınız olmalı.  Instagram kullanarak ne yapmak istiyorsunuz? Çalışma alanınızı mı paylaşacaksınız? Ürünle ilgili mi kullanacaksınız? Bir karakter yaratıp işinizle ilgili mi kullanacaksınız? Biraz özele mi gireceksiniz? Hedefiniz ve tabii odak noktanızı belirlemeden kaybolup gidersiniz.

instagram1

3. Tutarlı olun. Başlama noktasına geldiğinizde düzenli olarak paylaşım yapmalısınız. Akışı onlarca fotoğrafla doldurmadan, dozunda, stratejinize uygun gönderiler yapmalısınız. Unutmayın, dağılmayın!

4. İlgili olun. Takipçilerinize değer verin ve değerli paylaşımlar yapın. Rastgele seçilmiş sürekli tekrar edilen iletilerden uzak durun. Kalite, sayıdan önemlidir. Gelen yorumları değerlendirin ve cevap verin.

buy-instagram-likes

5. Bilgi verin, yardım edin.   Bilgileri paylaşmak önemlidir. Takipçilerinizin neler paylaştığına bakarak ilgilerini çekecek ufak detaylar paylaşabilirsiniz. Dikkatlerini çekecektir. Örneğin kısa ama hızlı bilgi veren bir video harika olur.

6. Hashtag (#) kullanın. Her bir gönderi için en fazla 30 adet #hashtag kullanabilirsiniz. Bir kısmını iletide bir kısmını yorumlara sıkıştırabilirsiniz. Kendi özel listenizi önceden hazırlayın. Böylece direk yapıştırabilirsiniz. Internette ya da size benzer gönderiler yapan hesaplardan bir çok hashtag bulabilirsiniz. Her konuya göre farklı hashtag grupları oluşturun. Alakasız hashtag koymayın. Yazarken bitişik yazmayın yoksa deaktif olur işinize yaramaz.

7. Ürünlerinize yoğunlaşmayın. Instagram satış merkezi değil asla unutmayın. Ürününüzle ilgili ilginç paylaşımlar yaparak ürünü çok açık göstermeyerek farklı açılardan paylaşımlar yapın. Örneğin Microsoft kendi ürünlerini değil, ürünlerini kullanarak dünyada fark yaratan insanları paylaşıyor. Farkındalık yaratıyor.

instagram-crop

8. Bağlantıda kalın. Takipçilerinize yorum yazın, onların paylaşımlarını beğenin ve en önemlisi repost yapın yani onların gönderilerini onların adını belirterek yeniden paylaşın. Repost yapabileceğiniz uygulamaları bulun ve mutlaka kullanın.

9. İstatistiklerinizi gözden geçirin.  Bir ay boyunca yaptığınız gönderilere bakın. Değerlendirme yapın. En çok hang gönderiler beğeni almış, yorumlara ne yazılmış. Sizin takip ettikleriniz arasından kimler hesabınıza ulaşmış göz atın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın