Yolsuzluk Neden Yapılır?

0

Son haftaların en güncel konusundan bahsedelim biraz… Yolsuzluk Psikolojisi nedir, kimler yatkındır, insanların bu yola sapmasındaki etkiler nelerdir ?
Wall Street’te başlayıp tüm dünyada etkili olan ekonomik krize yol açan yolsuzlukların nedenlerini uzmanlar derin derin araştırmış ve çeşitli teoriler üretmişti. Ulaşılan sonuç, tek bir faktörden daha fazlasını ortaya koyuyor; ekonomik, sosyal ve çevresel faktörlerin kişilik özelliği ve açgözlülükle birleşince etkisinin arttığını gösteriyor.
Sosyolog ve Kriminolog Donald Cressey, kitabı “Başkalarının Parası’nda dolandırıcılık üçgeni teorisini anlatıyor. Aynı anda oluşan bu üç bileşen kişiyi yoldan saptırıyor.

yolsuzluk

1. Ana faktör “Baskı”; kişiler gücünü ya da parasını kaybetme noktasına geldiğinde kendilerini baskı altında hisseder. Problemini çözemeyince hile ve hırsızlık yollarına sapar. Bazı kişilerde de daha fazla para ve güç edinme hırsı ve isteği vardır. Etrafında kendisinden daha varlıklı ve yaşam standardı yüksek kişilerin olması onlarda baskı yaratır. Bir de kumar düşkünü, madde bağımlısı ve borçları çok olanlar vardır, bu da dolandırıcılık yapmalarına sebep olabilir.
2. Diğeri “Fırsat”; Kişi yakalanmayacağını ya da yakalansa bile bir şekilde kurtulacağını düşündüğü an denetimin boşluğundan yararlanır. Kontrol sistemlerinin zayıf olduğu, denetleyenlerin umursamaz ve dikkatsiz olması bu tür kişilere fırsat verir.
3. “Rasyonelleştirme”; Bu durumda kişi yolsuzluk yapmasında kendisini haklı çıkaracak ve motive eden bahaneler bulur. Önce kendisi inanır, haklı hisseder, psikolojik olarak hazır olduğundan korku ve suçluluk duygusu azalır.

 

Peki ne tür kişiliğe sahiptirler;
Antisosyal Kişilik Bozukluğu; başkalarının haklarına saygı göstermeyen, yalancı,hilekar, yaptığından pişmanlık duymayan kişilerden bahsediyoruz. Sorumluluk almayan, saldırgan,sinirli, hayat standardının üzerinde yaşamak isteyen, malını ve statüsünü kaybetmekten korkan, değer yargıları ve ahlak kuralları zayıf,aşırı hırs ve güç takıntılı, etrafında kendisini onaylayan insanların olmasını isteyen hatta ailesinde bu tür işlere bulaşmış ve bu durum normal kabul edilen kişiler yolsuzluğa yatkın oluyor.
Narsistik Kişilik Bozukluğu; Kendilerini diğerlerinden üstün gören, empati yapmaktan yoksun, insanları kendi çıkarları için kullanan ve başkalarının zayıflıklarından yararlanan insanlar bu grupta yer alıyor.
Ailelere çocuklarını yetiştirirken gerçekten çok önemli görevler düşüyor. 3-15 yaş arasındaki çocukların ahlaki zekalarının gelişiminde yol gösterici olmalısınız. 7 ana kavramı aşılamanın sizin göreviniz olduğunu unutmayın; empati, vicdan, öz kontrol, saygı,iyi yüreklilik, hoşgörü ve adil olmak…Çocuğunuza bırakacağınız en güzel miras bu olacaktır.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.