İnsan Hakları Kimin Sorunu Olmalı?

0

 

Minik bir kentte, devasa bir kadını dinleme şansına eriştim. Gümüş rengi saçları, kocaman sorgular bakışlı yeşil gözleri, belki de gördüğüm en güzel ellere sahip bir dev. Beden yıllara rağmen ayakta kalmaya çalışıyor ama dimağ, “benim diyene” taş çıkarır.

kurucardi

Türkiye’de “Felsefe” denilince akla gelen ilk isim İoanna Kuçuradi  bugün çocuklarımın eğitim gördüğü okulda “İnsan Hakları ve eğitim ” konusunda seminer verdi.

Son dönemde eğitim sistemi, sınavlara hazırlık anlamı taşıdığı için felsefe, bilgiye erişme, bilgiyi yorumlamak ve farkında olma kavramları çoktan müfredat dışı kaldı. Kimi okullar bunu zaten önemsemiyor, kimileri ise bir tür “suçluluk kompleksi” ile zaman zaman bu konularda çalışmalar yaparak vicdanları rahatlatmaya çalışıyor.

Kuçuradi verdiği seminerde felsefe konusuna eğitim kurumlarında yeterince önem verilmediğine dikkati çekerek gençlerin bu süreçte sorgulama yapmayı öğrenmelerinin gerektiğini dile getirdi.

İoanna Kuruçardi, Türkiye’nin içinde bulunduğu sürecin vahameti açısından yaşamsal önem taşıyan insan hakları konusu üzerinde düşünmemize imkan sağladı.

insan haklari kimin sorunu

 

Önce birey, ardından kurumlar ve devlet mekanizması “insan hakları” konusunda  gerçekten çalışması gerekiyor. Kuçardi bize, Devletin “insan haklarını” korumak için var olan bir kurum olduğunu hatırlattı.  Çocuk Esirgeme Kurum’undan, Tarım Bakanlığı’na kadar geniş bir yelpazede insan hakları konusunda bilinç oluşturulması gerekiyor.

Ülkemizde kurumlar ve kurallar, sadece ve sadece sorunları acil olarak çözme mantığıyla çalışıyor. Ekonomik ya da ticari faydalar adına bazı temel haklar göz ardı edilebiliyor. Ancak kurum ve yasalar aslında insanın “insan” olmasından kaynaklanan haklarını korumakla yükümlü olmalı…

Peki, ne yapmalı? İoanna Kuruçardi, bizlere bir kez daha eğitimin, bilgiye ulaşma yöntemlerini, bu noktada analiz yapma yeteneğini kazanmanın ve “vicdanı” yaşamda ayakta tutmanın gerekliliğini hatırlattı.

Son söz olarak bu küçük yerleşim biriminde gün geçmiyor ki; birçok bilim insanı gelip birikimlerini paylaşıyor. Büyük kentlerde aylar yıllarca ulaşamadığınız bilgilere çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. İşte bu yüzden çok şanslıyım…

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın