İlişkiniz Uzun Ömürlü mü?

0

Günlük telaş içinde üzerinde en çok konuştuğumuz konuların başında ilişkilerimiz gelir. Birliktelikten beklentiler, şikayetler, kıskançlıklar ve iletişim kusurları… Sıkıntılı dönemlerde de suç hep karşı tarafındır. Peki, ilişkilerin uzun ömürlü olup olmayacağını önceden bilmek mümkün mü? Ya da bir evliliğin sona yaklaştığını nasıl anlarsınız?

Bu soruların net bir yanıtı olduğunu sanmıyoruz. Ama sıkıntının ayak seslerini duymak pek de zor değil.

çiftler30

Şikayet-Eleştiri Dengesi

İki insanın bir yaşamı paylaşmasının beraberinde getirdiği belli sıkıntılar vardır. Bunların bir kısmı dış dünyanın yansıması (iş, maddi durum, aileler,çevre vb.) bir kısmı da ev içindeki iletişimdeki sorunlardan kaynaklanır. “Kavgasız ev olmaz.” derler… Doğrudur. Zaman zaman ilişkimizden, eşimizden şikayetçi olabiliriz. Buna da itirazımız yok. Ta ki günlük şikayetler karşı tarafın acımasız bir şekilde eleştirilmesine varana dek. Çünkü artık eşin bir davranışı değil kişiliği hedeftedir.

İlişki Bitsin İstiyorsanız Eşinizi Küçümseyin…

Evlilik yetişkin işidir. Ergen yöntemleriyle evlilik sürdürülemez. Yani göz devirerek, hoş olmayan lakaplar kullanarak, gereksiz şakalar yaparak, taklit ederek iletişim kurmanın mümkün olmadığını ergenlik döneminde yaşayarak öğrenmiş olmalıyız. İlişkideki iletişimde bu unsurlar varsa eşin kendisini ne kadar iyi hissetmesini bekleyebiliriz ki? İlk fırsatta bu rahatsız ortamdan kaçıp kurtulma her makul insandan beklenen bir davranıştır…

kavga5

Savunmada Kalmak Her Zaman İşe Yarar mı?

“Savunma en iyi saldırıdır.” Amacımız saldırmak mı yoksa ilişkiyi huzur içinde sürdürmek mi? Evliliklerde savunma pozisyonu genellikle kendini aklamaya çabalarken karşıdakini suçlama davranışını doğurur. Ve bir çatışma konusu da bu yöntemle çözümsüz kalır.

Duvarlar…

Aynı çatıyı paylaştığınız, birlikte yola çıktığınız insanın söyledikleri, yaptıkları artık sizi etkilemiyorsa, umursamaz bir ruh hali içine girmişseniz gerçekten “tehlike çanları çalıyor” demektir. Çünkü sadece sorunla değil eşinizle de aranıza duvar örmeye başlamış sayılırsınız.

Şimdi dürüst olma zamanı. Bu listedekilerden kaçı size tanıdık geliyor?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın