İletişimin Hangi Aşamasındayız ?

0

Son zamanlarda daha dikkatimi çeker oldu insanlar birbiriyle konuşmuyor, birbirini anlamak için çaba göstermiyor ve sadece yorum yapıyor. Evli çiftlerden tutun, arkadaşlarımıza kadar bu böyle. O yüzden birisiyle konuşurken sürekli “ Yok yok… öyle demek istemedim” sözünü kullanıyoruz, çünkü hep bir yanlış anlaşılma korkusu yaşıyoruz.
Aslında sorun birbirimizi dinlemiyor olmamız. Sakince dinleyebilsek sonuna kadar, konuyu anlayacağız aslında alınganlık ya da tartışma ortamına girmeyeceğiz.

iletişim3

Daha iyi iletişim kurabilmek için, farkına varmadan yaptığımız şeyleri bir düşünmemiz gerekiyor ;
• Her zaman biz haklı olamayız, öyle olduğunu düşündüğümüzde hep ispatlamak ve ikna etmek için uğraşırız, kazanmak duygusu ağır basar. Bu durumda gerçeklerden uzaklaşıp, karşımızdakinin hislerini hiçe sayarız.
• Karşılıklı suçlamalar çözüm getirmez, bir taraf suçlar diğer taraf koruma ve savunmaya geçer, iletişim kazası başlar.
• İğneleyici ve aşağılayıcı tavırlar içine girdiğimizde karşımızdakini sindirmeye çalışırız, o da mağdur olduğundan yine iletişim başlamaz.
• Hal ve tavırlarımız, kelimelerimiz ne kadar küçümseyici olursa o kadar yıpratıcı olur.Yine karşımızdaki kişinin değişmediğini düşünüp onun hakkındaki ön yargılarımızdan vazgeçmezsek onlardaki değişimi de anlayamayız.

empati3

• Asıl anlatmak istediğimiz konudan saparak farklı yönlere gitmek konuyu dağıtır.Ne anlatmak istiyorsak direk söylememiz doğru.
• Karşımızdakinin aklını okuyamayız, o zaman neden öyle davranıp ona göre cevaplar veriyoruz ? Önce anlatmasına izin verip dinleyelim ki, yardım etmek yerine öğüt verir duruma düşmeyelim.
Yıllarca empati eğitimi aldık, karşımızdakinin yerine kendimizi koymamız gerektiğini öğrendik. Öncelikle empati yaparak, karşımızdakinin bakış açısıyla olaylara bakabilmeyi becermeliyiz. Pasif veya agresif olmadan, kimseyi suçlamadan kendimizi ifade edebilmeliyiz. Her şeyden önemlisi saygı göstermesini öğrenmeliyiz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın