Hormonlarınızı Sağlıklı Seviyede Nasıl Tutarsınız ?

0

Hormonların vücuttaki ani değişimleri sizi bir anda göklere çıkarırken, bir anda yerlerde süründürebilir. Hormonları mutlu tutmanın yollarını bilirseniz hem enerjiniz artar hem de sağlıklı bir vücuda kavuşursunuz.

Kadınların % 80’i hayatlarının bir döneminde hormon dengesizliği yaşar. Bu da depresif ve tükenmiş hissettirir.

hormonaldengesizlik

Peki hormonlarınızı nasıl dengede ve mutlu tutabilirsiniz;

  • Kendinize yeni hedefler koymak dopamin hormonunun salgılanmasını artırır. Sizi motive eden bu hormon, hedefinize vardığınızda haz almanızı sağlar.
  • Sürekli baskı altında yaşamak kortizol ve adrenalin hormonlarını tetikler. Bu da size yorgunluk, depresyon,anksiyete ve diyabet olarak yansır. Teknolojiden bir süre uzaklaşmak bile kortizol ve adrenalin hormonlarını normal seviyeye getirir. Hayattan mola almayı bilmelisiniz.
  • Sarılma ilacı adı verilen oksitosin, cinsel olarak uyarıldığınızda salgılanır. Kaygı ve stresi azaltan, modunuzu yükselterek kendinizi iyi hissettiren bu hormonun salgılanması için seks yapmanız gerekmiyor. Masaj yaptırmak, meditasyon,dostlarla geçirilen saatler ve birine sarılmak hormonu artırmaya yetiyor.

mutlulukhormonu1

  • Seks hormonları östrojen ve progesteronu dengeleyebilmek için vücudunuzun yağa ihtiyacı var. Bir kadının günlük kalori ihtiyacı 2000 kalori olarak biliniyor. Yeterli kalorinin yanında haftada 2-3 porsiyon yağlı balık, tam tahıllı karbonhidratlar ve günde 3-5 porsiyon sebze meyve tüketmeniz gerekiyor.
  • Egzersiz yapmak kendinizi iyi hissettiren ve stresi azaltan dopamin hormonu salgısını artırır. Uzun süreli egzersiz ise stres hormonu kortizolün salgısını yükseltir. Düzenli egzersizle az miktarda kortizol salgısı yeterlidir. Haftada 3 kez yarımşar saatlik yoğun egzersiz sizi kurtarır. Kortizolün yükselmemesi için birer gün ara ile dinlenerek spor yapın.
  • İnsülin hormonunun dengesizliği ciddi sağlık sorunları yaratır. Bu iniş çıkışlar kilo problemlerine ve enerjinizin tükenmesine yol açar. Tam tahıllı karbonhidratlar, sebze ve protein tüketerek şeker seviyesini düzenleyin.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın