Hormonlarınız Yoldan Çıkarsa…

0

Vücuttaki pek çok şeyden hormonlar sorumlu; kilo artışı, kramplar,baş ağrısı,cilt sorunları, uykusuzluk, huzursuzluk, libido düşüklüğü… Sağlıklı yaşamın sırrı endokrin sistemde gizli. Hormon dengesi demek vücudun uyumlu çalışmasından ibaret.
Çevresel,fiziksel ve duygusal stres hormonların uyumunun bozulmasında başrol oynuyor. Vücut kısa dönemli olanları tolore ederken, uzun dönemli durumlarda problemler başlıyor.
Hormon dengesizliğinin kabul edilebilir olduğu dönemler var; ergenlik,hamilelik ve menopoz dönemleri. 40’lı yaşların ortasına kadar östrojen,progesteron,testosteron,FSH, LH ve DHEA hormonları daha çok dalgalanıyor.

kadın69

Hormon dengesizliğinin belirtileri;
• Yorgunluk,uykusuzluk
• Ruhsal durumda dalgalanmalar, kaygı ve depresyon
• Cilt bozuklukları,saç dökülmesi,adet düzensizliği
• Karbonhidratlı ürünlere yönelme ve kilo artışı
Baş ağrısı,migren,ödem problemleri

Hormonları dengelemek için çeşitli yollar var;
1. Kendinizi beraberken iyi hissettiğiniz, enerji veren sizi sıkıntıya sokmayan insanlarla bir arada olmaya çalışın. Duygularınızı akışına bırakın, size destek olacak bir çevre yaratın kendinize.
2. Çevreden aldığınız toksinler de hormon dengesizliği yaratıyor. Doğal içerikli temizlik ve güzellik ürünlerine yönelin, organik yaşam dengenin anahtarıdır.

hormonlar1

3. Stres böbrek üstü bezlerini uyarıp adrenalin ve kortizol salgısını arttırıyor, fazla adrenalin de sizi yoruyor. Pilates, yoga ve meditasyon tekniklerinden faydalanarak böbrek üstü bezlerini koruyun.
4. Adet dönemleri yorucudur, bu günlerde dinlenmek için vakit ayırın. B vitamini zengini yeşil yapraklı sebzelere, doğal şeker kaynağı meyvelere ve besin değeri yüksek glisemik endeksi düşük gıdalar, demir,çinko ve deniz ürünlerine yönelin.
5. Endokrin sisteminin temeli kan şekeri dengesine dayanır, çünkü vücut düşük kan şekerini stres olarak algılar. Kahvaltıda protein ağırlıklı, 3-3,5 saat sonra öğle yemeği ve akşamları karbonhidrat ve şekerden kaçındığınız bir yemek düzeni tercih edin.
6. Kan şekerinizin düzgün olması için; öğün atlamayın, içki içtikten sonra dengelemek için su tüketimini arttırın, karbonhidratı abartmayın ve kaçırdıysanız bir avuç fındık veya badem yiyin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın