Hijyen Uğruna Sağlığınızdan Olmayın

0

Türkiye’de yaşayan kadınların temizlik tutkusu ile kim baş edebilir?  Herşeyi yıkama azmine sahip olan bizler için çamaşır suyu, tuz ruhu, yüzey temizleyicisi ve  halı şampuanı dünyanın en büyük nimetleri arasında açık ara ilk sıraları alabilir.

Ev temizliği konusunda bu denli hassas davranınca, doğal olarak,  aile bireylerinin özellikle de çocukların el ve vücut temizliği de öncelikli telaşlarımız arasındadır. Özellikle de mevsim dönüşümlerinde daha sık görülen grip salgınlarında el yıkamaya verilen önem daha da artar. Hastalık saçan o görünmez yaratıklar; mikropları, bakterileri yok etmek için el yıkama işlemini kullanılan sabunları daha güçlü olanlardan seçmeye azami gayret gösteririz. Mümkünse anti-bakteriyel olanlara yöneliriz. Peki doğru mu yapıyoruz?

 

anti-bakteriyel sabun kimyasal içeriyor

Belki dikkatinizi çekmiştir, Amerika Birleşik Devletleri anti-bakteriyel sabunlar konusunda önemli bir adım attı.  Amerika Gıda ve İlaç Dairesi  FDA, anti-bakteriyel sabunlarda bulunan 19 kimyasal maddeyi, bakteri direnci ve hormon bozuklukları gibi sağlık sorunlarına yol açtığı gerekçesiyle yasakladı.

FDA,  üreticilerin,  anti-bakteriyel sabunların uzun süreli günlük kullanım için güvenli ve mikroplarla savaşta normal sabunlardan daha etkili olduğunu kanıtlayamadığına karar verdi.  Sağlık kurumlarında kullanılan anti-bakteriyel ıslak mendiller, sıvı el dezenfektanları ve diğer ürünler ise yasak kapsamı dışında bırakıldı.

Anti-bakteriyel sabunların zararları  konusunda 2013’den beri bilim dünyasında tartışmalar yaşanıyordu.

antibakteriyel sabun diğerlerinden daha iyi değil

Amerika Birleşik Devletleri’nde anti-bakteriyel sabunların yasaklanmasının ardından diğer ülkelerde de benzer adımların atılması bekleniyor. Henüz Türkiye’de bu konuyla ilgili bir gelişme yok.

Sonuç olarak tam hijyen sağlamak adına vücuda daha büyük zararlar verebilecek ürünleri kullanırken bir kez daha düşünmek gerekir. Ne dersiniz?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın