Herşeyin Başı Sağlık

0

İstediğiniz her şeye sahip olun, sağlığınız yoksa gerisi boş…Ufacık bir diş ağrısı bile günlerce inletirken, ” beterinden Allah korusun.” diyoruz.
Bazı kronik rahatsızlıklar var ki, korunabilmek için aşağıdaki bilgiler size rehberlik edebilir.
• Ne zaman bir yerinize paslı çivi batsa veya tel kesse, tetanos aşısını en son ne zaman yaptırdığınızı düşünürsünüz. Oysa tetanos sadece bunlardan geçmez, toz ve toprağın bulaştığı yaralanmalarda risk vardır. Uzmanlar “her 10 yılda bir tetanos aşısı olmalısınız” diyor, özellikle kadınların bebeklerinin sağlığı için buna dikkat etmesi gerekir.

 

aşı1

• Soğuk hava ayaklarda mantar oluşumu artıyor, giydiğiniz kapalı çizmeler ve botlar tırnakları sarartıp kırıyor ve kalınlaştırıyor. Steril yerlerde ayak bakımınızı yaptırmalısınız. İlaç tedavisi ve lazerli tedavi mantardan tamamen kurtulmanıza yardımcı olur.

 

• Sabahları yaptığınız kahvaltı kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Özellikle gençken yapılan kahvaltı, ilerideki yaşlarda metabolik sendromdan korunmaya yardımcı oluyor. Metabolik sendrom damar hastalıkları, kalp krizi ve diyabeti tetikliyor.

 

 

• Vücutta yaygın ağrı ve yorgunlukla kendini gösteren bir yumuşak doku romatizması olan “fibromiyalji” özellikle 35-60 yaş arasında görülüyor. Kadınlardaki risk, erkeklerin 9 katı kadar ve özellikle kadınlarda orta yaştan itibaren görülüyor.

kahvaltı4

• B12 vitamini eksikliği için hayvansal proteinleri yeterli tüketmek gerekir. Beyin ve sinirleri olumsuz etkiler, unutkanlık, demans ve görme sinirlerinde bozulma , idrar ve dışkıyı tutamama sorunlarına neden olur.

• Kansızlık yani anemiden, besinlerden yeterince B12, folik asit, aminoasit ve demir alınması ve ince bağırsakta emilerek kemik iliğine ulaştırılması ile korunulabilir. Yaşam süresini kısaltan bu rahatsızlıktan korunmak için meyve ve hayvansal ürünlerden oluşan dengeli bir beslenme gerekiyor.

 

• Greyfurt, içerdiği lycopene ve liminoids ile kansere karşı koruma sağlar. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur, insülin direncini kırar, c vitamini ile diş eti kanamalarını azaltır. Özellikle sigara bağımlısıysanız greyfurtu eksik etmeyin, nikotin ihtiyacını azaltır ve vücuttan atılmasını sağlayarak detoks etkisi yaratır. Ancak alerji ilaçları, HIV tedavisi ilaçları, antidepresan ve kolestrol ilaçları kullananlar dikkatli tüketmelidir. Karaciğerdeki “sitokrom p450” enzimini baskıladığından vücuttan ilaçları atamayarak zehirleyici etki yapar.

greyfurt1

• B hücreleri bağışıklık sistemi hücreleri ve kemik iliğinde üretiliyor. Vücudumuza yabancı bir madde girdiğinde antikor üretmeye başlıyor ve mikroplarla savaşarak enfeksiyonu temizliyor. Bazı b hücreleri ölüyor, bazıları kalıyor. Bunlar hafıza hücreleri olarak biliniyor ve aynı mikrobu yıllar sonra bile tanıyor. Balık yağı, hücre aktivasyonunu ve antikor üretimini artırıyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın