Herkesin Hayali, Bir Gün, Bir Sahil Kasabasında Yaşamak mı?

0

En yakın dostlarım Bodrum’a yerleşti yerleşeli daha sık düşünür oldum. Her şeyi arkalarında bırakıp Bodrum’a gittiklerinden beri daha çok yanlarına gider olduk. Doğal olarak hayallerimiz depreşti,bir arsa alıp yan yana ev yapıp orada yaşamak….

Kulağa hoş geliyor değil mi ? Yoğun çalışan, büyük şehrin karmaşasından bunalan birçok kişi, bir sahil kasabasına yerleşip sakin ve huzurlu yaşamayı hayal ediyor.

Kendi bahçemizin olduğu, domates biber yetiştirdiğimiz, pazardan tazecik ve ucuz alışveriş yapacağımız bir yaşam ne güzel olurdu.

doğa11

Yüz binlerce yıldır doğa üzerinde yaşıyoruz, şehirleşmenin geçmişi ise yarım asır. Eskiden insanlar kış aylarını evlerinde geçirip, baharla beraber toprakla uğraşmaya başlıyordu. Şimdi ise kendine ayırabileceği çok kısıtlı bir zaman dilimi var. Çocuklarla, aileyle, işle uğraşmaktan kendisi için üretim yapamıyor. Müzikle ya da sanatla uğraşmak, hobi edinmek, kendisini neyin mutlu edeceğini bilmek istiyor ve hayatın anlamını sorgulamaya başlıyor.

Yaşadığımız hızlı hayat travmalarımızı ve yaslarımızı yaşamamıza bile engel oluyor. Duyguları ertelemek onların kaybolmasını sağlamıyor, başka bir zaman başka şekillerde karşımıza çıkıyor.

Ne zaman sorunlar insanı boğmaya başlıyor, işte o zaman kaçıp gitme isteği tetikleniyor. Bu aslında bir kaçış, hayatla başetme mekanizması ve krizleri yönetme becerileri tükenmiş zayıflamış olabilir.

doğa15

İşte doğada yaşamaya karar verirken gerçekten gitmek istemenin nedenlerini doğru belirlemek gerekiyor.  Yeni yerleştiğimiz yerde aynı sorunları yaşamayacağımızı bilemeyiz. Önemli olan temeldeki sorunlardan kurtulmaktır.

Hırslı ve çok çalışıyorsanız bile ilginiz olan başka bir alanda değişik uğraşlar bulabilirsiniz. Kendiniz üretken olduğunuzda daha verimli ve canlı hissedersiniz. Kişisel ihtiyaçlarınızın farkında olup onlardan fazla uzaklaşmayın.

Herkes iyi yaşamak ister. Başarılı olmak, bunun için çok çalışmak, lüks yaşamak için fedakarlık yapmak gerekiyor. Ama bunlar gerçekçi seviyelerde yapılmalı ki sizi bunaltmasın.

doğa17

İnsan, belirsizliği çok sevmiyor. Kendinize ait değerlerinizin olmasıdaha doyurucu oluyor. İnandığınız öğreti,bilim,felsefi eğitim,din gibi değerlerden hangisine ait hissediyorsanız kendi sisteminizi oluşturmalısınız.

Boş vakitlerinizi harcadığınız yere dikkat edin, bu vakitler doğayla buluşup kendi kendinize kalmak için değerlidir.Kafede oturup çay içmek yerine sahile inip deniz kenarında bir yürüyüş yapmak bile size iyi gelecek.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın