Herkes Zayıflamak İstiyor, Tam Tersi Kilo Almak İsteyenler Ne Yapacak ?

0

Her zaman kilo problemi yaşayan birisi olarak, aksini düşünemiyorum bile… Oysa zayıf olup da kilo almak isteyenler yok mu?

Bunu düşündüğünüzde komik bile gelebilir, hatta “Ne yesem kilo alamıyorum”, “Kıyafetlerim üstümden düşüyor”, “Hiç iştahım yok, yorgun ve halsiz hissediyorum”, “Her gün tatlı yiyorum, bir türlü şişmanlayamıyorum” diyenleri ortadan kaldırmak bile istemişsinizdir.

Bir de şu tarafından bakın, onlar da kilolulara özeniyor.

Zayıflığın bir çok nedeni var; tüketilen besinleri vücut kullanamıyorsa veya alınan günlük kalori harcanan enerjiden daha az ise zayıf olunuyor. Ayrıca uzun açlık ve düzensiz yemek yemeler, hipertiroid gibi metabolizmayı fazla çalıştıran hormonal hatalıklar, sindirim sistemi sorunları , bağırsak parazitleri, kilo alma korkusu, yeme bozuklukları ve zayıflatan hastalıklar zayıf olmaya neden oluyor.

Zayıf demek sağlıksız demek değildir. Yaşa, kişiye ve zayıflığın derecesine göre durum değişir. Çocukluk dönemlerinde zayıf olunması gelişimin az olmasına, konsantrasyon düşüklüğüne, bağışıklık sistemi problemlerine, hatta yaşam süresinin kısalmasına neden olabilir.

Bu kişilerin kilo alması çok kolay değildir, öncelikle zayıflığın altında yatan problemin bulunması gerekir. Buna göre diyetisyen desteği ile ayda 2 kilo gibi bir hedefle başlanabilir. Amaç kas dokularını artırmakla beraber yağ dokusu, kemik dokusu, vücut suyu ve yağsız dokuyu dengeli şekilde artırmaktır.

Nelere dikkat edilmesi gerekir;

Erken saatte her gün kahvaltı yapılmalı; kahvaltıda süt, peynir,yumurta gibi protein ağırlıklı beslenme ve ekmek tüketilmeli,

Öğün atlamadan sağlıklı ve kaliteli beslenmeli,

Yemekler besin değerini artıracak şekilde pişirilmeli; peynirli-kıymalı makarna, cevizli-fındıklı kek, patatesli-şehriyeli-kıymalı çorba, mısır-ceviz-peynir-ton balıklı salata gibi,

Ara öğün olarak fındık,ceviz,badem, süt,kek,tost,ayran, kuru ve taze meyveler tercih edilmeli,

Her öğünde yağlı, proteinli ve karbonhidratlı besinler yiyerek kas dokusunun artırılması hedeflenmeli,

Yemekle beraber içecek alınmamalı suyu yemekten 45 dakika sonra içmeli,

Taneli meyve kompostoları ile salata değişimli yenmeli,

İştahı azaltmaması için aşırı tatlı tüketilmemeli,

Tansiyon problemi yoksa iştah açıcı baharatlar, sos ve salçalı yemekler seçilmeli,

Egzersiz programları çok yoğun olmamalı, yemekten 1 saat önce 30 dakika hafif tempolu olabilir.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın