Her Şeyin Başı Sağlık…

0

Bir çok şey duyuyoruz yapmak ya da yapmamak bizim tercihimize kalmış. Aklımıza takılan sorulara da cevap olabilir bu sıraladıklarımız…
• Vazelin çoğu evde kullanılıyor, hatta sıvı ve katı vazelini aynı ölçülerde karıştırarak vücut kremi olarak kullanıyoruz. Kanserojen olduğu söyleniyor ama cilde doğrudan uygulandığında ya da dudağa sürüp biraz yuttuğumuzda zararı yok. Kanıtlanmış bir araştırma da görülmüyor.

vazelin

• Adaçayı farenjit, diş eti iltihabı, ağız ve boğaz iltihaplarında etkili oluyor. Çay şeklinde gargara hazırlayarak kullanabilirsiniz. İçmek için 5-6 yaprak adaçayının üstüne kaynamış su döküp demleyin, kapalı fincanda 5 dakika bekletip için. Gargara yaparken 10-12 yaprağı aynı şekilde demleyin.
• Doğum kontrol yöntemi seçilirken; birden çok partneri olan kişilerin hem doğum kontrol yöntemi hem de cinsel yoldan bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanması gerekir. Tek partneri olan ve doğum yapmış kadınlar spiral kullanabilir. Adet düzensizliği, kist ve hormonal problem yaşayan genç kadınlar, hem korunma hem de tedavi etkisi olan doğum kontrol hapını tercih edebilir.

doğumkontrol2

• Bitki çaylarınıza bir kaşık anason tohumu ekleyerek üst solunum yolu tıkanıklıklarından ve öksürükten kurtulabilirsiniz.
• Yüksek karbonhidratlı pizza veya makarnaya hayır diyemiyoruz. Bu besinlerle yemeğe başlamak kan şekerini hızla yükseltiyor. Yemekten önce 250 ml soğuk suya bir kaşık elma sirkesi katıp içerek kan şekeri seviyesini dengeleyebilirsiniz.
• Kızılcık, idrar yolu enfeksiyonu ve kardiyovasküler sağlık için öneriliyor. Biyoaktif özelliklere sahip ve proantosiyanidin açısından zengin ve diğerlerinden farklı bir meyve.

Kızılcık

• Enerji içecekleri etiketinde yazandan daha fazla kafein içerebiliyor. Gazlı içecek sınıfına girmiyor, alkolle karıştırıldığında sarhoşluğu gizleyebildiği için alkol zehirlenmesi ve dehidrasyon riskini yükseltiyor.
• 76.000 kadın üzerinde yapılan 30 yıllık bir araştırmada, bir porsiyon yani 30 gram kuru yemişi haftada kaç kez yedikleri mercek altına alınmış. Haftada 7 veya daha fazla porsiyon kuruyemiş tüketen kadınlar diğerlerine göre daha az sigara içip, daha çok egzersiz yapıyor. Daha inceler ve sebze-meyveyi de tüketiyorlar. Bu kişilerin hastalıktan ölme riski %20 oranında azalmış.

kuruyemiş

• Gece atıştırmaları özellikle kış aylarında sorun yaratıyor. Kilo aldırmayacak ve kan şekerini yükseltmeyecek ikili yiyecekleri tercih edin. 1 kase havuç + 3 çorba kaşığı humus, 1 orta boy yeşil elma + 30 gram az yağlı peynir, 1 orta boy muz + 1 çorba kaşığı badem ezmesi ya da 1 kase taze yaban mersini + 200 gram yağsız yoğurt iyi seçim olacaktır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın