“Her Mihnet Kabulüm…”

0

Kabul ediyorum bu sene Türkiye’de Doğu Anadolu dışında kış görmedik. İklim olarak kara kışı yaşamadık belki ama ruhumuzdaki tipi Mart ayında bile dur durak bilmedi. Toplum olarak kalın çorapları çekip yünlü pijamalar giyip yorgan altına girip tüm yaşananları unutmayı diledik. O kadar üşümüş ki içimiz ilkbaharın kapıda olduğunu fark etmedik.

shutterstock_140793358

Ama bahar ihmal edilmeye tahammül etmez, her noktada kendini ortaya koyar. İçinizi ısıtan güneş, rengârenk çiçekler, pencereden sızan kuş sesleri insanı yoldan çıkarmaya birebirdir. Direnmeyin bence… Bahar güzeldir, çünkü…
Bulutlar dağılır, güneş umutların yolunu açar. Sebepsiz yere mutlu olursunuz. Hem aylardır ihtiyaç duyulan D vitamini de kapınızdadır. Üstelik nedensiz yere mutlu hissedersiniz kendinizi…
Yağmurun sesi, toprağın kokusu size hayatı hatırlatır. Kim bilir belki şiir bile yazarsınız. Yazılmışları okumak da yüreğinizi ferahlatır.
Renkler de canlanır. Kış boyunca üzerinizden eksik olmayan siyah, lacivert ve kahverengi giysiler yerini yeşil, sarı pembe ve mavilere bırakır.
Giysi dolapları rahatlar. Artık kazaklar, atkılar, eldivenler, kalın çoraplar, içlikler çekmeceleri terk edecek.
Günler uzayacak. Yani işten, okuldan eve döndüğünüzde hala açık havada geçirebileceğiniz zamanınız kalır.Uzun karanlık gecelerle vedalaşmaya hazır mısınız?

shutterstock_143549056

Hayaller kurmaya başlarsınız. En azından yaz tatili için kafanızda planlar yapacaksınız. Hafta sonu kaçamağı, aile ziyareti, badana boya hatta ev değiştirme… Varsın hiç biri gerçekleşmesin. Son tahlilde umut fakirin ekmeği değil mi?
Ama siz yine de kendinizi bahara çok kaptırmayın. Gerçekleri göz ardı etmek doğru değil. İki hafta sonra sandık başına gideceğiz. Kendimiz, ailemiz, ülkemiz için bir seçim yapacağız…

el

Ne demiş şair?
“Her mihnet kabulüm…
Yeter ki gün eksilmesin penceremden…” C.S.Tarancı

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın