Hem Pahalı, Hem Siyasi… Domates!

0

Çarşamba günleri bizim semtin pazarı kurulur. Bir çok kişi gibi, benim de pazarda kıdemli müşteri muamelesi gördüğüm bir tezgah vardır. Tezgaha yaklaştığımda Apo’dan artık sırası bile değişmeyen sorular başlar;

-Abla niye geç kaldın?

-Abi nasıl?

-Yumurta da alacak mısın?

Sebzelerle bakışma, tanışma ve karar sürecini yaşarken kulağıma diğer müşterilerin soruları çalınır.

-Biber kaç lira?

– Domates 6 lira mı? Biraz ayıp olmuyor mu?

Sabahın ilk saatlerinde domates fiyatları pazar gündeminin ilk sırasına yerleşiyor. Mayıs ayında, domatesin kilosunun 5-6 lira arasında satılması insanları öfkelendiriyor.

Pazar alışverişinden eve dönüyorum ve sebzeleri dolaba yerleştirirken haberleri dinliyorum. Nisan ayı enflasyon rakamları açıklanmış. Aylık yüzde 1.31, yıllık olarak da yüzde 11,87’lik bir artış hesaplanmış. Yani pazarda hissedilen sıkıntı, ekonomik verilerle de onaylanmış.

Enflasyon rakamları anlatılırken en çok fiyatı artan şeyler de sıralanıyor. Nisan ayının zam şampiyonu, yüzde 61.03 ile domates olmuş… Onu yüzde 29,33 fiyat artışı ile patates izliyormuş. Pazardan aldığım domatese öfkeyle baktım.

Pazar alışverişinin ardından yemek yapmak bana çok iyi gelir. Çorba, zeytinyağlı bir sebze yemeği yaparken haberleri dinlemeye devam ediyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya’ya gitmiş. Rusya Devlet Başkanı ile ortak basın toplantısı var televizyonda. Liderler, dünyanın büyük sorunları hakkında görüşlerini anlatırken kulağıma yine aynı sözcük çalınıyor.

Domates!

Putin, Türkiye ile ilgili sorunların çoğunun aşıldığını ancak, vize ve domatese yönelik kısıtlamaların süreceğini söyledi.

Rusya Türkiye’den domates almıyorsa, “biz niye domatese daha fazla para ödüyoruz? diye düşünüyorum. Meğer, bu yıl domates üreticileri Rusya pazarından umut kestiği için daha az ekim yapmış. Domatese olan öfkem yerini kırgınlığa bırakıyor.

Halbuki ne çok severim domates kokusunu…

Hem sağlık için de çok faydalı.

Domatese kırmızı rengini veren likopen yaşlanmayı önlüyor.

Hücre yenilenmesini sağlıyor.

Yapısındaki beta karotenle hücre hasarını önleyerek, iltihap oluşumunu, damar tıkanıklığı, şeker hastalığı gelişimi ve astımı önlüyor.

Erkeklerde prostat sağlığına katkısı çok.

Yüksek kan basıncını düşürüyor

İçindeki C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirip nezle ve gribe karşı koruma sağlıyor.

Yağ yakıcı…

Ama bugünlerde kimse faydalarını hatırlamıyor. O şimdi çok havalı. Hem pahalı hem siyasi…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın