“Hayır”, Hayır Anlamına Gelir!

0

Tecavüz ile ilgili yasal düzenlemelerin yetersiz olduğu artık yüksek sesle dile getirilince yasama organı da üzerine düşeni yaptı. Tabii ki sözü edilen ülke Türkiye değil.

Almanya’da Kadın Hakları savunucularının “ Hayır, Hayır demektir!” kampanyası amacına ulaştı. Tecavüzün yasal tanımını genişleten ve kurbanların haklarını artıran yasaya göre, bir olayın taciz olup olmadığı belirlenirken kurbanların hem fiziksel hem de sözlü eylemleri dikkate alınacak. Zorla sahip olma fiiline ek olarak, kadının “Hayır!” demesi ya da mimikleriyle rızası olmadığını göstermesi durumunda yaşanılacaklar da “tecavüz” olarak kabul edilecek.

kadına yonelik siddet

 

Yeni yasa çıkana dek, bir ilişkinin “tecavüz” olup olmadığına karar verilirken kurbanın kendisini korumaya çalışıp çalışmadığına bakılıyordu. Zorla veya tehditle ilişki gerçekleşmişse tecavüz sayılıyordu. Bu nedenle tecavüz gerekçesiyle yapılan şikayetlerin ancak yüzde 10’u yargının önüne geliyor, bu sanıkların ise ancak yüzde 8’i cezalandırılabiliyordu.

almanya köln yılbaşı gecesi
Yılbaşı gecesi Köln kentindeki kutlamalarda yaşanan taciz olaylarının ardından Alman toplumu yeni yasal düzenleme yapılması gerektiğini tartışıyordu. “NeinHeisstNein”, “Hayır, Hayır Demektir” sloganıyla hareket eden kadın hakları savunucuları, Almanya’nın tecavüz yasaları konusunda diğer Avrupa ülkelerin gerisinde kaldığını savunuyorlardı. Evlilikte tecavüzün de 1997’ye dek suç sayılmadığına dikkat çeken gruplar, kadınları taciz ve tecavüze karşı daha etkin korumayı hedefleyen yasal düzenlemeler için yoğun kampanya düzenlemişlerdi…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın