Hayır Diyebilmek …

0

Mutlu ve dingin bir yaşam için anahtar kelimedir “HAYIR”. Her ne kadar ilk anda olumsuzluğu çağrıştırsa da, sonuçları işe yarar. Hayır diyebilmek, hayatınızı başkalarının belirlemesi yerine, kendi yaşamınızın istediğiniz yönde gitmesini sağlamaktır bir nevi. Sadece söylemesi zor gelir, özellikle de önceliği hep diğer insanlara veriyorsanız. “Hayır”, hayatınızda size en çok lazım olan ve etkin kullanmayı öğrenmeniz gereken bir kelimedir. Hayır demek, evet demekten daha zordur, belki de bu yüzden işin kolayına kaçıp kullanmıyoruz.
Bir düşünün, her evet demenizin ardından, kaç tane “evet” ile mutlu olup, kaçının size neler kaybettirdiğine şahit oldunuz.Öğrenmesi ve kullanması gerçekten çok zor. Bu kelimeyi söyleyebilmek için terapi alan insanlar yok mu etrafınızda? Bazen sırf karşımızdaki insanı incitmemek adına, ne güçlüklere katlanırız veya nasıl acı çekeriz. Yani bunun için bedel ödeyen taraf oluruz. Üstelik bu kadınlarda çok daha zor. Yapımız gereği daha fedakar(?), daha verici (?) ve daha vicdan sahibi olmamız (?) en büyük zayıflığımız.
Karşınızdakini incitme, kaybetme kaygısıyla sıklıkla yapılan bir yanlıştır. Sağlıklı ve geleceği olan bir ilişkideki en önemli faktör ise dürüst, açık ve net olmaktır. Sadece nezaket veya kaybetmeme adına kendimizi mecbur hissetmemeliyiz. Veya kendimizi rahatlatmak adına içimizden mazeretler bulmamalıyız.
Aslında temel nokta,kişiye değil, istenilen şeye hayır dediğinizi asla unutmamak.Siz hayır dedikten sonra sebebini anlamak ve kabullenmek, karşınızdaki kişinin görevidir. Eğer bu kişi kabul etmekte veya anlamakta zorlanıyor ise “hayır” demenizin arkasındaki noktaları, hangi sebeple gerekli olduğunu belirtebilirsiniz. Bu süreçten sonra karşı tarafa da size anlayış göstermek düşer. Siz yeter ki kendinize ve karşınızdakine adil ve doğru olun.
Hayatımızı başkalarının belirlemesine engel olmak ve kendi kişiliğimiz, kendi doğrularımız doğrultusunda mutlu bir yaşam için “hayır” diyebilmeyi öğrenmeliyiz. Doğuştan değil, sonradan kazanılabilen bir özelliktir bu, sadece öğrenmeyip yeri geldiğinde çekinmeden kullanmalısınız da. Bir “hayır” demenin size neler kazandırabileceğini bir düşünün.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın