Hayatınızı Tüketmeyin, Tükenme Sendromundan Korunun

0

“Bittim ben”…bu cümleyi belki siz kurdunuz, belki yakın bir dostunuz. Son yıllarda “tükenmişlik sendromu”  adını sık duyar olduk.

Fazla çalışarak, yorularak, aferine koşarak başarılı olduğunuzu sanıyorsanız yanılıyorsunuz ! Arkasından gelecek tükenmişliğin sizi yakalamayacağını düşünüyor olabilirsiniz, ama hayatınızın bir döneminde başınıza gelmesi ihtimalini göz ardı etmeyin.

Adrenal tükenme vaya adrenal yorgunluk adı verilen bu durum; yaşam tarzından kaynaklanıyor, yani bir hastalık değil. Sizin yanlış seçimlerinizin birikimi ve vücudunuz sizden onu acilen dinlendirmenizi istiyor.

En çok yakalanan grubun şehirde yaşayanlar, eğitimli kişiler, yöneticiler,üst düzey yöneticiler ve sanatçılar olduğu görülüyor. Birçok işi aynı anda yapan, uzun saatler çalışan ve hızlı karar almak durumunda olan kişiler daha çok yakalanıyor.

superkadın

Riskli grup ise meslekleri nedeniyle borsacılar, bankacılar, finans ile uğraşanlar, gazeteciler, mimarlar, doktorlar, siyasetçiler ve sanatkarlar olarak gösteriliyor.

Stres, hırs, hayatın beklentileri ve endişelerden kaynaklanan bir yaşama kendinizi kaptırdığınızda vücuda binen aşırı stres yükü, böbreküstü bezlerini de tüketiyor. Adrenal bezler denilen böbreküstü bezleri, kendisini onaramadığı gibi dinlenemiyor da.

Sendromun belirtileri farklılık gösterse de ortak olanlar var;

Sabah yorgunluğu,uyku bozuklukları, sırt ve boyun tutulmaları, baş ağrıları,cinsel isteksizlik va çarpıntı görülüyor.

Bunları endişe, yeme bozukluğu,mide rahatsızlıkları, kaşıntı, vitiligo veya sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları, kilo alma veya kaybetme takip ediyor.

tükenmisliksendromu

Kurdeşen ve ürtiker  nöbetleri ile alerjik dil,dudak ve boğaz şişmeleri ile alerjik durumlar görülüyor.

Bağışıklık sistemi çöküyor, terleme ve depresyon şikayetleri başlıyor.

Kurtulmanın çaresi ise psikiyatrik denetim ve psikolojik destek alınması. Bununla beraber dinlendirici ufak bir tatil iyi gelebilir.

Beslenmenize de dikkat etmelisiniz. B12 vitamini desteği gerekli; balık yumurtası,uskumru, kırmızı et,ciğer,süt,yoğurt,peynir tüketerek alabilirsiniz.

Hayatınızı yeni baştan düzenleyerek yaşam tarzınızı düzeltmek en doğrusu, aksi takdirde tekrar karşılaşmayacağınızı bilemezsiniz.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.