Hayatımıza Sızan Kanserojen Maddeler

0

Bahar geldi bile, arkasından yaza merhaba diyeceğimiz günlere az kaldı. Çok iyi biliyoruz ki en tehlikeli kanserojen madde “güneş”, hem de en sevdiğimiz…
Bu en bilineni, peki bilinmeyenlerle tanışmaya hazır mısınız?
• Elektronik sigarayı kullananlar, sanmayın ki zararı yok. Bu sigaralar tütün ürünlerinde bulunan “nitrosamine” adlı kanserojen bir madde içeriyor, en iyisi sigarayı bırakın. Bu madde sadece sigara da değil; işlenmiş etlerde bulunan “nitrat ve nitrit”, mide asidiyle tepkimeye girdiğinde de ortaya çıkıyor. İşlenmiş etleri mikrodalga fırında pişirerek ya da haşlayarak tüketmek gerekiyor.

sigara10

• Çamaşır deterjanları kıyafetlerde toksik kimyasallar bırakır. Ürün etiketlerinde yer almayan “1,4-dioxane” adlı madde oksit eklenmesi sonucunda ortaya çıkıyor, bu nedenle bilinçli olarak eklenen bir madde değil. Kansere neden olduğu kanıtlanmış değil, ama fareler üzerinde yapılan deneylerde karaciğer ve burun tümörünü tetiklediği biliniyor. Tabii bu arada hayvanlar üzerinde yapılan deneylere de karşı olduğumuzun altını çiziyoruz. Etiketinde “polyethylene, polyethylene glycol,PEG, polyoxyethlene, oxynol ve eth” içeren ürünleri kullanmayın.

çamaşır4

• Cips,ekmek ve patates kızartması üçlüsünde, atık suları işlemek için kullanılan bir madde olan “akrilamid” açığa çıkabiliyor. Karbonhidrat içeren bazı gıdaların yüksek ısıda pişirilmesiyle ortaya çıkan bu madde DNA’nızı mutasyona uğratıp kanser riskini artırıyor. Yemekleri daha düşük ısıda ve kısa sürede pişirmek, patatesleri bol suda yıkayıp pişirmeden önce 2 saat suda bekletmek, bu maddenin ortaya çıkışını yarı yarıya azaltıyor.
• Kırışmayan gömlekler kadınların kurtarıcısı, ama kadavralar bozulmasın diye damarlarına verilen bu madde ne yazık ki kırışmayan gömleklerde de kullanılıyor. En iyisi siz kırışan eski usul gömleklere ve ütüye geri dönün, vazgeçemem diyorsanız da giymeden önce muhakkak yıkayın, bir kez bile yıkamak “formaldehit” adlı bu maddenin emilimini % 60 oranında azaltıyor.

ütü2

• Esmer pirincin içerdiği “arsenik” mutfaklarda saklanan ayrı bir tehlike, bazı markalarda bulunuyor. Arsenik DNA onarım sistemini devre dışı bırakıp hücrelere zarar veriyor ve DNA’lar kendini iyileştiremediğinden savunmasız hale geliyor. Pirinci pişirmeden önce bol suda yıkayın, kullandığınız pirincin en az 6 katı kadar su koyun.
• Kahve bardağı ve kapağı gibi “stiren” bulunan maddelerden uzak durun. Strafor veya polistiren kaplarda yemek ısıtmayın. Plastik kabın altında “6” rakamı varsa uzak durun.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın