Hassasiyetinizi Kontrol Edebilir misiniz ?

0

Hassas biri olmak nasıl bir duygu, hassasiyetin derecesi var mı, hassas kişiler en çok incinenler midir? Özellikle kadınlar daha duygusal oldukları için hassasiyet çizgisine daha yakın görünüyor.
Bir düşünün bakalım; hassasiyet zayıflık mıdır yoksa engelleyemediğiniz bir duygu mu, Çok hassas davrandığınızı söyleyen kişilerden eleştiri aldınız mı hiç? Çocukluğunuza şöyle bir geri dönün bakalım  nasıl biriydiniz; alıngan, sakin, çekingen, sulugöz, utangaç…

duygusal

Yapılan araştırmalara göre, her insan genlerinden kaynaklanan bir kişilikle doğar, kendine özgü bir mizacı vardır. Yetiştirilme şekliniz, yaşadığınız çevre, kültürel ve sosyal yapınız  DNA’nız ile birleşince hassasiyet başlıyor. Duygularınızı serbest bırakmayı başarabilir misiniz, elbette doğrusu “bastırmamak”, bazı kültürlerde bastırmak başarı gibi görülür, ne de olsa zayıflık kabul edilemez bir duygudur.
Psikologlar hassasiyet geni taşıyan insanların, daha dikkatli, tehlikelere karşı daha uyanık, karar alma konusunda daha başarılı, başkalarının duygularının daha çok farkında olan, kolay empati kurabilen kişiler olduğunu söylüyor. Ancak reddedildiklerinde tepkileri farklı oluyor; endişeli, tedirgin, sinirli, içine kapanık ve üzgün davranışlar gösterip, çevrelerine rahatsızlık verebiliyorlar.

duygusal3

Stresli bir günün ardından işyerinde ağlamak, yorucu bir günün akşamı eşinizle tartışınca gözyaşlarınıza hakim olamamak, duygusal bir film izleyince peçetelere sarılmak kuşkusuz hassasiyetin göstergeleri. Sizi duygusallaştıracak tetikleyicilerden kaçınmak doğru gibi geliyor; sıcak bir bitki çayı, bir-iki kurabiye eşliğinde keyifli bir komedi filmi, bunlar geçici çözüm gibi görünse de sizi sakinleştirmeye yetecektir.
Özellikle iş ortamlarında biraz daha kontrollü olmak gerekiyor. Yöneticinizin her konuşmasından sadece olumsuz cümleleri seçerek dinlerseniz gözyaşlarınızı tutamayabilirsiniz, ama mantıklı davranarak dinlerseniz büyük ihtimalle şahsınıza saldırmadığını ve işin doğası gereği olduğunu anlarsınız.

iş30

Önemli olan, hassasiyet gösterdiğiniz bazı davranışlarınızın arkadaşlarınız tarafından alınganlık ya da incinme olarak algılanmaması. Kabul edin bu tür insanlarla başa çıkmak onlar için hiç kolay değil, her zaman “ne söyleyeceğini” ya da “nasıl söyleyeceğini” düşünerek sizinle vakit geçirmesi kolay olmaz.
Siz zayıf biri değilsiniz; güçlü yönlerinize odaklanmaya çalışmak, tepkilerinizi kontrol edebilmek ve sizi motive edecek insanlarla bir arada olmak iyi gelecektir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın