Haruki Murakami : Kadınsız Erkekler

0

“Kadınsız Erkekler” Haruki Murakami’nin daha önce yayınladığı öykülerinin toplanıp kitap haline getirilmişi, öykülerin ortak özelliği ise modern erkeğin yalnızlığı.

Erkek bir dünyada kadınsız olmanın aslında erkeği nasıl zavallılaştırdığını, kimliksizleştirdiğini ve çaresizleştirdiğini anlatıyor.

Bir kadının özlemini çeken, yasını tutan; bir kadın tarafından aldatılmış, terk edilmiş olmanın acısıyla yaşayan, aşkla kendinden vazgeçen erkeklerin öyküleri… Haruki Murakami’den aşka ve kadınlara yazılmış yedi ağıt…

kitap17

Hariki Murakami’nin “Kadınsız Erkekleri” kitabı yedi öyküden oluşuyor;

İlk öykü “Drive My Car”’da; yazarın Beatles sevgisi öne çıkıyor. Bir tiyatro oyuncusu kendisine bir şoför arar ve ajansı ona bir kadın şoför bulur. Bu durum başta tuhaflıklara yol açsa da iki farklı insanın kendi dünyalarına yolculuklarında yol arkadaşlığı anlatılıyor.

“Yesterday”’de; genç yazar Turinami’nin çalıştığı kafedeki ilginç arkadaşı Kitaru ile yaptığı anlaşmanın öyküsü anlatılıyor. Kitaru, Turinami’ye pek görüşmediği ve aşık olduğu kız arkadaşı Erika ile çıkmasını teklif eder.

“Bağımsız Organ” adlı öyküde; evlenmeden ve aşık olmadan kadınlarla mutlu bir yaşam süren bir estetik cerrahının aşık olmasını ve bedel ödemesini anlatıyor.

“Şehrazat” adından da anlaşılacağı üzere “Binbir Gece Masalları“na modern bir gönderme. Habara’nın hayatına ismini bile bilmediği bir kadın girer. Kadınla yaptıkları kaçamaklar seksten ziyade kadının anlattığı garip öyküler üzerinden gelişir.

“Kino” öyküsü de yalnız bir adam üzerinde kurulmuş. Bir barda başlayıp gelişen olaylar üzerine kurulmuş. Kino’nun barına  gelen yabancı bir adam, Kino’nun yaşamına ummadığı bir yol gösterir.

“Aşık Samsa” şaşırtıcı bir öykü. Murakami , Kafka’nın meşhur “Dönüşüm”ünün kahramanı Gregor Samsa’ya kendi gözünden bakıyor.

“Kadınsız Erkekler”. son öykü, kitaba da adını veriyor. Düzgün bir yaşamınız var, evlisiniz. Gecenin  bir yarısı telefon çalıyor ve bir adam eski sevgilinizin intihar ettiğini söylüyor. Öykü böyle bir gizemle başlıyor.

Kitap Doğan Kitap’tan yayınlandı.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın