Hani Çocuklarımız Çok Değerliydi?

0

Bir çocuğa herhangi bir şekilde zarar vermeyi aklımızın ucundan bile geçiremeyiz. Hele cinsel istismar ve çocuk sözcüklerini yan yana bile düşünemeyiz. Değil mi? Bırakalım artık şu iki yüzlülüğü. Sadece son haftalarda okuduklarınızı,seyrettiklerinizi bir gözünüzün önüne getirin.

Türkiye’nin her köşesinden olaylar bir bir ortaya dökülüyor. Karaman, Konya, Gümüşhane, Bingöl, İzmit, Bodrum, Kırklareli vb.  Belli ki ülkenin her köşesi…

Çocuklar için her yer tehlikeliymiş bunu anladık. Okullar, hangi yasal dayanakla açıldığı henüz anlaşılamayan bir takım yurtlar ve en acısı da doğup büyüdükleri evler.

Tehdidin kimden geldiği de bir o kadar acı. Anneler, babalar, öğretmenler, din görevlileri, dedeler, kardeşler, amcalar kısacası hepimiz.

Öncelikle devletin gözetimi ve denetimi altında kurumlarda yani okullarda, yurtlardaki olaylarla ilgili çocukların korunması konusunda sorumluluk sahibi olanlar ne yapıyor? “Bir kere olmuş bir olay…” diyeni de gördük, hiç ortalara çıkmayanları da… Siyasetçiler derseniz, o taraf hepten ümitsiz vaka. Yaşanan olayın vahametini, anlamsız söz düellolarıyla geri plana itiyorlar.

cocuklarımız değerli

Anladığım bir şey daha var ki, işte o en çok can acıtanı. Toplum olarak hep birlikte sustuk. Kadın cinayetleri konusundaki sessizliğimiz, çocuk istismarı olaylarına da sirayet etti.

Kendimi de bu sorumluluğun dışında bırakmadan soruyorum. Sahi çevreyi korumak için gösterilen destansı duyarlılığı çocuklardan neden esirgedik? Çocukları için “gözünü kırpmadan canını vereceğini” söyleyen anneler olarak çocuklara yönelik bu insanlık dışı olaylar için ne yaptık? İstismara uğrayan çocukların ruh sağlığı ile kim ilgileniyor. Onların ailelerine kim destek veriyor? Bu acıyı yaşayıp konuşma cesareti bulamayanlar için bir planımız var mı?

cocuk istismarı

“Ülkenin geleceği” diye yere göğe koyamadığımız çocuklar için her gün yeni bir projeyle ortaya çıkan sivil toplum kuruluşları konu “cinsel istismar” olunca söyleyecek söz bulamıyorlar mı? Bir kaç gazetecinin çabasıyla ortaya çıkan olayların üstünün örtülmemesi için ne yapıyoruz?

Tüm içtenliğimle soruyorum, çocuklarımızın hiç bir değeri yok mu gözümüzde? Harekete geçmek için daha kaç çocuğun vücudunda ve ruhunda onulmaz yaralar açılmalı? Sosyal medyada bu yaşananları lanetleyince bir şey değişmiyor. Bir yolu olmalı. Bu yolu da ancak bizler bulabiliriz. Dilerim çok geç kalmayız…

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın