Tampon mu Ped mi? Kadın Vücudunun Seçimleri

0

Duşta geçirdiğiniz vakit pek keyifli, peki duş jelini mi yoksa sabun mu kullanmayı seviyorsunuz.Vücudunuzun kurumasını önlemenin yolu yeni formüllü duş jellerini kullanmak olabilir. Yeni nesil duş jellerinin hem kirden arındıran hem de shea yağı gibi güçlü nemlendiricileri tutarak cilde hapseden ve yumuşatan özellikleri var. Hassas ciltler, tortu bırakmayan ve elektrolitten zengin hindistan cevizi suyu içerenleri kullanabilir.Parfümsüz duş jellerini kullanmak daha mantıklı.
Katı sabunlar, jellere göre cildi biraz kurutabilir.Bu nedenle zeytinyağı içeren sabunlar faydalı olur.Peeling moleküllü sabunlar cildinizi arındırmak için yararlı, üzerinde toplar olan sabunlar masaj etkili ve yıkanırken kan dolaşımınızı hızlandırıyor.Bunlarda da parfümsüz olanları kullanmak daha doğru.

duş3

Regl döneminiz geldi, hijyen ve sağlık açısından olduğu gibi rahatlık açısından da ped mi yoksa tampon mu kullanmak istiyorsunuz. Her ikisini de doğru kullandığınız sürece sorun yok. Artık pedlerin her türlüsü var.Günlük kullanımda sık sık değiştirmek gerekir. Cildi havasız bırakması kokuya, kolayca mikrop üremesine ve pedin üretiminde kullanılan maddeler tahrişe neden oluyor.Pedleri paketli saklayıp, kullanacağınız zaman açmak gerekiyor.
Tamponlardaki rahatlık da farklı, tabii kızlık zarı nedeniyle genç kızların kullanımına uygun değil. Bu ürünler temiz ellerle yerleştirilmeli, selüloz ya da deodorant içermemeli.Kendiliğinden düşmeden rahat hareket etmeyi sağlayan tamponlar değişik boyda ve emme kapasiteleri farklı, uygun olanı seçmek gerekiyor.Önemli olan sıcak havalarda vücutta 6 saatten fazla durmaması gerekiyor, aksi halde Toksik Şok Sendromuna neden oluyor. Ani ateş, kusma,ishal,baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğü yaptığından doktor müdahalesine ihtiyaç oluyor.

tampon

Doğum kontrol yöntemleri de kadınların tercihlerine göre değişiyor. Doğum kontrol hapları en sık kullanılan yöntem, ancak uzun süreli kullanımda yumurtalık ve rahim kanseri riskini düşürürken 10 yılı geçen sürede meme kanseri riskini az da olsa arttırıyor.Korunmanın yanında adet düzensizliği, kıllanma,yumurtalık kistlerinin tedavisi ve sancılı adet görme problemlerinde kullanılıyor.Ailesinde meme kanseri bulunan, pıhtılaşma ve kalp damar hastalığı olanlar, 35 yaşın üzerinde ve sigara kullanan kadınların doğum kontrol hapı kullanımında dikkatli olması gerekiyor.
Rahim içi araçlar yani spiral kullanımı da çok tercih edilen bir yöntem, rahim içinde yer kaplayarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesine engel oluyor.Hormonlu türleri salgıladıkları progesteron hormonuyla yumurtlamayı engelliyor.Yerleştirilmesi işleminin adet döneminde yapılması tercih ediliyor.Kullanımında genital organ iltihabına rastlanıyor ve doğum yapmamış kadınlarda kullanılmasının ilk yöntem olmaması öneriliyor.

doğumkontrol

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın