Hangi Besinlerle Hangi İlaçları Kullanmak Tehlikeli?

0

İlaçları kullanırken yediğiniz bazı besinler etkileşim yapıyor ve sağlığınız için tehlikeli hale geliyor. İlaç prospektüslerinden her şeyi anlamak da mümkün değil, en iyisi siz aşağıdakileri aklınıza kaydedin.
Guatr yani hipertiroidi rahatsızlığı olanlar cevizden uzak durmalı, sağlık için çok faydalı olan bu besindeki diyet lifleri guatr ilaçlarının etkisini azaltıyor.

ceviz

Boğazınız şişti ve antibiyotik kullanıyorsunuz, ilacı aldıktan sonraki iki saat içinde peynir ve süt ürünleri yememelisiniz. İçindeki kalsiyum kemik ve sinir rahatsızlığı olanlar için yararlı, ama ilaçların emilimini olumsuz etkiliyor.

süt

K vitamini kan pıhtılaşmasını destekliyor, yediğiniz brokoli, karalahana,lahana,kıvırcık lahana,ıspanak ve brüksel lahanası bu vitamin açısından çok zengin. Kanın pıhtılaşmasını önleyen antikoagülan maddesi içeren bazı ilaçlar, bu vitamini içeren besinlerden etkileniyor. Yediğiniz miktara dikkat ederseniz, kanın az ya da çok pıhtılaşmasına yol açmamış olursunuz.

K-Vitamini

Greyfurt suyu da bazı ilaçların emilimini etkileyen besinlerin en bilineni, özellikle kolestrol ilacı statin kullananlar ilacı almadan birkaç saat önce ve sonra greyfurttan uzak durması gerekiyor. Başta karaciğer, böbrekler olmak üzere kas erimesi dahil ciddi organ hasarına yol açtığı biliniyor. Ayrıca tansiyonu ve anksiyete önleyici ilaç kullananlar da dikkatli olmalı, bu ilaçlarla da etkileşim yapıyor.

greyfurt2

Depresyon ilaçları kullanırken bir de tansiyonunuz fırlıyorsa sebebi peynir olabilir. İçerdiği tiramin, depresyon ilaçlarında bulunan monoamin oksidaz intihibitörlerin düşmanıdır. Bu madde aynı zamanda bazı antibiyotikleri de olumsuz etkiliyor. Yıllandırılmış ve işlenmiş peynirler,tavuk ve sığır ciğeri, tütsülenmiş et, bakla, avokado ve ançüeze yanaşmayın.

peynir1

Kaynak : Dr. Mehmet Öz

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın