Halılarınızı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

0

Halılar sadece zeminleri kaplayan bir unsur değil, oturduğunuz mekanlara canlılık ve renk katan, hareketlendiren ve odaya derinlik katan dekorasyonun en önemli parçalarındandır.

Ne kadar güzel mobilyalarınız olursa olsun eğer halılarınız uygun değilse ortaya tam bir karmaşa çıkar.

Halı seçiminde göz önünde bulundurmanız gerekenler nelerdir;

halı2

Halıyı dekorasyona fon olarak mı yoksa dekorasyonu belirleyen odak olarak mı kullanacaksınız? Çok sade veya hafif desenli bir halıyı boydan boya döşeyerek fon yapabilirsiniz. Yeni trend desenli halılar, odaya değişik bir tema verip ruhunuzu ve tarzınızı yansıtıyor. Desenleri isterseniz siz de seçebiliyorsunuz.

Duvarların rengi,perdeler,yer döşemesinin rengi ve mobilyalar halı seçimini öni önemli ölçüde etkiler. Doğru seçilen bir halı renk bütünlüğünü sağladığı gibi, oluşacak kontrast öne çıkarmak istediğiniz öğeyi olumlu etkiler.

Evlerin ışık alma durumuna göre halı seçerseniz mekanları daha sevimli ve büyük gösterebilirsiniz. Çok ışık alan odalarda koyu renkli, az ışık alan odalarda açık renkli halılar daha hoş durur. Odalarınız küçükse açık ve uçuk tonlu halılar daha ferah gösterir.

halı5

Salon, merdiven ve koridorlarda renk ve dokusunu rahatça kullanabileceğiniz halılar seçin. Akrilik ve yün ipliklerden yapılan halılar ideal olur. Oturma odası ve mutfak da evin sık kullanılan alanlarıdır. Buralarda da aynı tür halıları kullanabilirsiniz. Kir ve leke tutmayan, ışıkla kendini temizleyen nano teknoloji ile üretilen halılar sık kullanılan alanların kurtarıcısıdır.

Halı üretiminde kullanılan doğal ve sentetik lifler farklılaşıyor. Doğal lifler; floş, ipek ve yünden oluşuyor.  Sentetik liflerde polyester,akrilik,polyamid ve polipropilen kullanılıyor. Yün halılar hem yumuşak hem de dayanıklı oluyor. %80 yün ve %20 naylon karışımlı bir halıyı uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Stres malum çağın derdi, “biortymic” halılar vücutta depolanan statik enerjiyi boşaltıyor, böylece strese de çözüm oluyor.

halı7

Geometrik ve çizgili desenler dekorasyonu modernleştiriyor, yüksek kontrastlı desen seçecekseniz dikkat etmelisiniz. Yorucu ve karmaşık bir hava yaratabilir. Halının dekorasyondaki tamamlayıcısı yastıklardır. Mobilyanızı döşediğiniz kumaştan farklı desen ve renkte yastıklar kullandıysanız, halınızda da benzerlerini kullanarak dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Renkli çerçeveli aynalar ve vazolar da etkiyi artırır.

Çizgili desenli halılar koridorları ya da odayı canlandırmak,samimi ve modern göstermek için birebirdir. Baskın olan bu tarz, evin genel tasarımına göre seçilmelidir. Renk ve aksesuar geçişleri fazlaysa yakın tonlu geçişler, sade ise baskın renkler ve çizgiler kullanmak doğru olur.

Siyah ve beyaz çizgiler dramatik ve modern etki verir.

halı4

Vintage halılar; koyu renkli  ve ahşap mobilyalarla döşenen mekanlarda halıları yeşil, mavi ve turkuaz renkli düz halılarla tamamlayabilirsiniz. Açık renk ve beyaz mobilya ile döşenmiş mekanları sarı,turuncu ve mor renkli vintage halılarla tekdüzelikten kurtarabilirsiniz. Patchwork halılar da şık durur.

Country tarzı döşeli evlerde krem patchwork ve floral desenli buz mavisini tercih edebilirsiniz.

Naturel halılar, içlerinde petrol bazlı ürün olmayanlardır. Yün halılar uzun yıllar kullanılabilir ve yıllar geçtkçe güzelleşir, ancak hav vermesi de uzun sürer. Viskon ve bambu kullanılanlar şık görünüyor, ancak bambu viskon kadar parlak durmadığından daha naturel durur. Tabii yıkama işlemine de çok uygun değildirler.

Bu arada dekoratif kilimler de hem tüy bırakmaması hem de kolay temizlenmesi nedeniyle kullanılıyor. Salon ve oturma odalarında canlı renkli ve geometrik desenli küçük ebatlı kilimleri seçebilirsiniz.Hol ve mutfak girişlerinde de canlı duruyorlar.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın