Güzellik Algısı Üzerine Konuşalım…

0

Kendinizi güzel buluyor musunuz ya da bunu sıkı sık düşünüyor musunuz? Uzmanlar ne diyor unutmayın “Kendinize iyi davranın, bu daha iyi hissettiriyor”.

Güzellik algısı sizin kontrolünüzdedir,  güzellik algınızı kendiniz yaratabilirsiniz. Kendinize acımasız davranmayın, fedakarlık, cömertlik, nezaket gibi özelliklerinizi keşfettikçe, bedeniniz ve yüzünüz hakkında daha iyi hissedeceksiniz.

Komplekslerinizle başa çıkabilirsiniz. Fiziksel bir kusurunuz varsa ve olumsuz yaklaşıyorsanız, geçmişte ailenizden gelen güven ve sevgi eksikliğiniz var demektir. Psikolog desteği ve sevmediğiniz yönlerinizle barışmanızı sağlayacak egzersizler size yardımcı olabilir.

Çok beğendiğiniz bir fotoğrafınızı seçin. Üzerinde kendinizde sevdiğiniz ve sevmediğiniz yerlere bakın. Diyelim ki gözaltı morluklarınız var. Bunu sevdiğiniz bir yer ile, mesela gözlerinizin rengi ile bağdaştırın. Gözleriniz hakkında yapılan olumlu iltifatları düşünün, ardından size bu anı hatırlatacak bir hareket belirleyin. Mesela baş ve işaret parmaklarınız sıkın, bunu dört kez tekrarlayın.

Kusurunuzu düşündüğünüzde, bu hareketi tekrarlayın, size olumlu yönlerinizi hatırlatacak.

Bazı insanların girdiği ortamda yansıttığı bir ışık vardır. Yüze yansıyan bu ışık sayesinde tüm dikkatleri çekerler. Bedensel tavrınızı etkileyecek özgüvenli dik bir duruş, göz teması kurmanız ve gülümsemeniz size bu ışığı verecek.

Diyelim ki bir eğlence ortamındasınız ve  etrafınızda size hayranlık dolu bakışlarla bakan, iltifat eden birileri var. Işığınızı güçlendirmek için bu anı hatırlayın ve bedensel tavrınızı kontrol edin.

Yüzünüzü keşfedin. Kırışıklıklar çok önemli değil ama yakından bakınca görüntünüz rahatsız ediyor olabilir.

Çok değerli bir şeye dokunduğunuzu düşünün ve yüzünüze o dikkatle dokunun. Elinizi yüzünüzde dolandırdıkça her çizginin dolduğunu ve tazelendiğinizi hissedin. Sonra yüzünüze bir bütün olarak odaklanın ve her noktasına bir iç gülümseme yerleştirin. Yüzünüzün gittikçe daha çok ışık saçtığını düşünün.

Önemli olan dayatılan güzellik kavramı değildir, kendimizi iyi hissettireni yaratmayı başarmalıyız.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın