Gürültülü Yemek Yiyenlerden Rahatsızlık Duyuyor musunuz?

0

Hiç karşınızdaki insanın yemek yerken çıkardığı ses yüzünden öfke duyduğunuz oldu mu? Çay, kahve ya da çorbayı şapırdatarak  içenlerin yanından hemen uzaklaşmaya çalıştınız mı?  Ya da yanınızda ciklet çiğneyen biri olduğunda eliniz ayağınız titriyor mu? Bu belirtiler sizde de varsa üzülmeyin. Çünkü yalnız değilsiniz. Yemek sırasında çıkartılan seslerden rahatsızlık duyan insanların sayısı tahmin edemeyeceğiniz kadar çok. Üstelik bu durumun bilimsel adı da var. Misophonia…

Misophonia, yemek esnasında, bir şey çiğnerken, içerken, soluk alıp verirken çıkarılan seslere karşı duyulan aşırı hassasiyet anlamına geliyor. Her ne kadar 2001 yılında bu duruma bir isim konmuş olsa bile bilim dünyası, Misophonia’nın tıbbi bir açıklaması olup olmadığından kuşkuluydu.

İngiltere’deki New Castle Üniversitesi’nde yürütülen çalışmalar sonunda Misophonia belirtileri gösteren bireylerin beyinlerinin ön bölgesinin bu sorunu yaşamayanlara göre farklılık gösterdiği saptandı.  Çeşitli görüntüleme yöntemleri eşliğinde gerçekleştirilen çalışmalarda, Misophonia şikayeti bulunanların beyninin, onları rahatsız eden sesi duydukların an hızla harekete geçip tepki vermeye başladığı belirlenmiş. Bu tepkiler içinde öfke, kalp atışlarında hızlanma ve terleme gözleniyor.

New Castle Üniversitesi’ndeki bu çalışmayla Misophonia’dan muzdarip olan insanların yaşadığı sıkıntı bilimsel olarak kanıtlanmış oldu.

Ancak bu durum ile nasıl baş edileceği konusunda henüz başarısı kanıtlanmış bir yöntem yok. Çalışmalar sürüyor. Şimdilik en iyi yöntem, rahatsızlık yaratabilecek durumlarda kulaklıkla bireyin dikkatinin farklı noktaya çekilmesi görünüyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın