Günümüzde Dostluklar da Farklı…

0

Zaman her şeyi olduğu gibi dostluk kavramını da değiştiriyor. Aslında bu değişim özde değil, uygulamada yaşanıyor. Çünkü dostluklar şimdi çok geniş bir mecrada hayat bulurken kurallar da günün koşullarına göre yeniden düzenleniyor.
Arkadaşınızı, hem gerçek dünyada hem de sanal âlemde takip etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Attığı mesajlardan, beğendiği fotoğraflara, profilinde yaptığı değişiklikten paylaştığı şarkılara kadar her adım da ilk beğenen siz olmalısınız. Gerçek yaşamda verdiğiniz destek sanalda da devam etmeli.

facebook3

Arkadaşınızın yaşamına soktuğu insanlara (eş, sevgili, yeni arkadaş) karşı duyarlı davranmanız, olmazsa olmaz bir şart. Çünkü arkadaşınız onları da seçmiş ve dostlar birbirlerinin tercihlerine saygı gösterir. Her zaman çok kolay olmasa bile.
Dostlarınızın yaşamlarına soktuğu insanlardan dolayı sorun yaşamaları ya da terk edilmeleri durumunda ise acil müdahale gücü olarak görev yapmaya hazırsınızdır. Gecenin bir saatinde kapısına dayanıp, tüm dikkatinizi ona yoğunlaştırıp yorum yapmadan, isyanına şahitlik etmek temel vazifenizdir.
Tabii ki sizi zaman zaman kızdıracaklardır. Bir eleştiri, iyi niyetli yönlendirme çabası, sigortalarınızı attırabilir. Üç beş gün kendi kendinizi yiyip bitirirken sessiz kalma hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak, sadece üç beş gün. Sonra dönüp gözünün içine bakıp, dürüstçe ne hissettiğinizi söylemek zorundasınız. “Sert tartışmalar gerçek dostlukları güçlendirir.” derler. Ya da mutlaka mühim biri bu lafı söylemiştir…

Friends arguing

Sizin tüm uyarılarınıza karşın kendisine zarar vermeye devam ediyorsa derin bir nefes alın. Zor durumda kaldığında, ağzınızı doldurarak “ ben seni uyarmıştım !” demeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Tamam, siz haklıydınız ama o da sizin dostunuz.
Günümüzde dostlar birbirini yargılamaz. DESTEKLER! Saçma sapan bir laf söyler, uygunsuz bir kıyafet giyinir ya da sarhoş olup dağıtır. Olsun…
Ama saçmalama düzeyi yükselmeye başladığında birisi artık ipleri ele almalıdır. Kim mi? Cevabını bildiğiniz soruları geçelim mi?
Çektiğiniz ama çok başarılı sonuç elde etmediğiniz resimleri göz önüne çıkaramayacağınız da günümüzde dostluğun yazılı olmayan kurallarından.
Arkadaşınızın önemli günlerinde düzenlemeleri yapma görevini de unutmayalım.

arkadaş

“İnsanlar acıyı paylaşmakta sorun yaşamazlar, ama bir diğerinin başarısına sevinmek büyük bir erdemdir.” der düşüncelerine çok değer verdiğim biri. Dostunuzun başarısına sevinmekte zorlanıyorsanız, lütfen kendinizle ciddi bir konuşma yapın. Bu dersi çoktan öğrenmiş olmalı…
Dostlarınızı başkalarına yem yapmayın. Kimse gözünüzün içine bakarak, dostunuzun dedikodusunu yapma hakkını kendisinde bulamamalı. Diğer bir deyişle, sizin o ortamda ne işiniz var?
Para konusuna girmek çok gereksiz geldi şimdi.
Günümüzde dost bulmak, dost kalabilmek gerçekten çok zor. Bu şansa sahipseniz, yolunuz açık olsun… Siz zaten ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın