Güneşle Aramıza Merkür Girecek…

0

Yarın gökyüzünde özel bir olaya tanıklık edeceğiz. Çünkü, 9 Mayıs Pazartesi Türkiye saati ile 14.16’den itibaren Merkür, Güneş ile Dünya arasından geçecek. Merkür’ün bu etkinliği yüz yılda sadece 13 kez gerçekleşiyor. Bir sonraki için 2019’u beklemek gerekecek…

Bu geçişin yaklaşık 7.5 saat sürmesi dünyanın pek çok yerinden gözlenmesi bekleniyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bu nadir gerçekleşen olay için kolları sıvamış durumda. NASA çeşitli canlı yayınlar, sosyal medya gönderileri ve fotoğraflarla etkinliğin takip edilmesini sağlayacak.

Peki ne göreceğiz?

güneş ile aramıza merkür girecek

Türkiye’den özellikle gün batımı sırasında güneşin üzerinden geçen minik bir siyah nokta olarak göreceğiz Merkür’ü… Aman dikkat! Bilim insanları güneşe çıplak gözle bakılmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Bilim dünyası Merkür’ün geçişi sırasında elde edilecek bilgiler için hayli heyecanlı. NASA hem yerküre hem de uzaydaki teleskoplarla bu hareketi yakın takibe almış durumda. Çünkü bu süreçte Merkür’ün atmosferi hakkında daha fazla bilgi edinilebileceği düşünülüyor.

Merkür, 21019’dan sonra 2032 yılına dek bir daha Güneş ile Dünya arasından geçmeyecek.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın