Güneş Cildi Erken Yaşlandırıyor, Nasıl Korunmalı ?

0

Güneşin etkileri önlem alınmadığı takdirde olumsuz sonuçlar doğuruyor. Ciltteki serbest radikallerin oluşmasına ortam hazırladığı ve bu yolla DNA hasarına yol açtığını ve cildin yaşlanmasını hızlandırdığını bildiğimiz güneşten korunmanın bir çok yolu var.

Sadece doğrudan değil, dolaylı yoldan da etkilerini yaşadığınız için dışarı çıkmasanız da güneş kremi kullanmanız öneriliyor.

Geniş spektrumlu koruyucular UVA ve UVB ışınlarını süzen, farklı maddelerin etkileşimiyle etkisi artan ürünlerdir. Güneş koruyucu ürünlerin içindeki maddeler güneş ışınlarını emer veya cilt üzerine yansıtır. Emici olan kremler UV ışınlarını etkisiz hale getirip çıkan enerjiyi ısı olarak yayar. Bu etkiyi sağlayan kimyasal maddeler; octisalate, octinoxate, octocrylene, avobenzone,oxybenzone, mexxoryl, homosalate, padimate A-O’dur.

güneş33

Yansıtıcı olan güneş koruyucuların içinde ise çinko oksit ve titanyum dioksit bulunur.Güneş ışınlarını cildin üzerinden yansıtarak dağıtır.

SPF ise güneş yanığı olmadan ne kadar süre ile güneşte kalabileceğinizi gösteriyor. Güneş koruyucu sürmeden çıktığınızda 30 dakika içerisinde güneş yanığı oluşur. SPF 15 demek; 15 kat daha fazla yani 8 saat güneş  yanığı olmadan güneşte kalabilirsiniz demek oluyor.

Güneşlenme sonrasında güneş hasarlarından korunmak için;

  • Sooting serum, vinosource serum,DNA ve RNA yenileyici antioksidan kremleri güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu ile beraber kullanmak faydalı oluyor.
  • Cilde süreceğiniz kollajenli nem maskeleri,regenerum jel, peptide mobilizer ve advance B5 kuruluğu ve soyulmayı hafifletiyor.
  • Cildin içerisindeki protein üreteçlerini uyarmak için dışarıdan hyaluronik asit ve lavanta yağı içeren kozmetik ürünleri uygulanabilir.
  • Nem tutan proteinleri artırmak için A vitamini, antioksidan C vitamini içeren ürünler, meyve asitleri ile hegzapeptid içeren ürünlerden faydalanılıyor.
  • Snail jel ve krem cildin nem kapasitesini artırıyor.

güneş34

Güneşin cildinizde bıraktığı lekeler ise ayrı bir dert, kurtulmak için etkin içeriği olan krem ve serumlardan faydalanmalısınız.

Caudalie Vinoperfect Leke serumu paraben ve kimyasal koruyucu içermiyor. İçindeki “vineferine” adlı etken madde kojikasitten 4 kat fazla, arbutinden 12 kat ve en etkili leke karşıtı olan C vitamininden 62 kat daha etkili.

Dr. Scheller Lekeli Cilt Yenileyici serumun içeriğindeki kayısı çekirdeği yağı gece boyunca cildi yeniliyor. Diğer içerik olan marula yağının ise cildi koruyucu ve dengeyici özelliği var.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın