Gülmek Yakışır…

0

Gülümseyen bir yüz gördüğünüzde siz de mutlu oluyorsunuz değil mi? Karşınızdaki kişi yabancı bile olsa onu tanıdığınızı düşünüyorsunuz. Gülümsemek bir dostluk işareti olarak algılanıyor.Yapılan araştırmalar, bağlılık ihtiyacımızın evrimsel geçmişimize dayandığını gösteriyor. Savaş dönemlerinde hayatta kalma güdüsü güçlü olduğundan, gülümseme, ortak bir paylaşım ya da fikir duygusu veriyordu.
Gülümsemek, karamsar ruh halini değiştirebilen, bir özrü kabul ettiren, öz güveni yükselten, bir anlaşma ya da fiziksel çekimi ifade eden bir davranış aslında. Tabii ki gülüşün şekli de önemli, yapmacık bir gülüş, alaycı veya sempatik bir gülümseme, alınan/verilen mesajları doğru algılanması açısından önemli.Bu ufak kas hareketi, ağzınızın kenarlarının kıvrılmasını sağlarken, şaşırtıcı etkiler gizler.

gülmek1

En yaygın beş gülümseme tarzı;
1. Saf ve içten gelen mutluluğun yansıdığı ‘ İçten gülümseme’,
2. Huzursuz ve Sıkıntılı durumları örtmede kullanılan ‘Utangaç gülümseme’
3. Üzüntülü olduğunuz bir anda gizlemeye çalıştığımız ‘Üzgün Gülümseme’,
4. Öfkenin bizi çıldırttığı ama gizlemeye çalıştığımız andaki ‘Öfkeli gülümseme’,
5. Endişeli bir durumdan kurtulduğumuz andaki ‘Rahatlatıcı gülümseme’.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kadınlar erkeklerden daha çok gülümsüyor.Özellikle de ergenliğin son, yetişkinliğin ilk yıllarında iki cinsin birbirine yoğun cinsel sinyaller gönderdiği dönemde..Ancak erkekler gülümseyerek karşılık verme konusunda çekingen, şu meşhur testosteron hormonu sağ olsun. Erkekler korku ya da tehlike durumunda gülüyorsa, kontrolün ellerinde olduğunun göstergesi bu.

gülüş7

Gülümsemenin Gizemi
Öncelikle güvenilir biri olduğumuz izlenimini veriyor. Gülümsemenin doğal ya da sahte olduğunu anlamak da mümkün. Sahte gülümseme, fark edilme kaygısı taşıdığından diğerlerinden 10 kat daha büyükken, gerçek gülümseme daha yavaş ve kademeli olup, göz ve ağız kenarında yoğun kırışıklıklar oluşturur.
Yalan söyleyenler, karşısındakini kandırmanın getirdiği huzursuzluk nedeniyle, daha çok utangaç bir şekilde gülümsüyorlar. Yüzü gülerken, içinde aslında karanlık duygular taşıyanları da atlamayalım, aşağılama ya da nefretini de bu şekilde gösteren insanlar çok etrafımızda.
Erkekler, kadınların gülümsemesini sever. Parlak gülüşlü kadınlar daha çekici onların gözünde ama yanlış anlaşılmalar da olabiliyor. Dostça bir gülümseme flört ya da cinsel ilgi işareti olarak algılanabiliyor. Kadınlarsa bir erkeğin gülümsemesini iyi niyet işareti olarak algılıyor.
Bir gülümsemenin aşk mı veya şehvet mi içerdiğini ayırdedebilir misiniz?Birbirine çok aşık iki insan içten gülümserken, aralarında cinsel çekim yüksek olan çiftler, daha az içten gülümseyip daha çok dudaklarını ıslatmak ya da ısırmak gibi dudak hareketleri yapıyor.
Yüz ifadesi bulaşıcıdır, etrafınızdakileri pozitif yapar, sıkıcı şeyleri ilginç hale getirir, yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.