Grup Mesajlaşmasının da Kuralları Var…

0

Akıllı telefonlar insanların birbiriyle iletişim kurmasında tam anlamıyla bir çığır açtı. Artık aynı anda birçok insanla aynı platformda buluşup birbirimizden haberdar olabiliyoruz. Telefon kullanmak konusunda hayli yetersiz olsam da,  benim telefonumda bile kayıtlı 6 grup var. Can sıkıcı olayların yaşanmaması için haberleşmenin yeni mecrası olan grup mesajlaşmasının da belli standartları olması gerekiyor.
Öncelikle grup oluştururken birbirini tanımayan insanları aynı listeye yerleştirmemeye özen göstermek lazım.
Gruptaki katılımcı sayısının fazlalığı yazışmaların sık ve yoğun olması sonucunu doğurur. Bu noktada da telefonların sık sık şarj edilmesi zorunluluğu ortaya çıkar. Bilim insanları üşenmemiş araştırmış, gruplar için ideal katılımcı sayısının 6 olduğunu belirlemiş.

emoji gökkuşağı
Grup mesajlaşmalarında “emoji” kullanımı metinleri yazarken hangi duygu hali içinde olduğunuzu gösterir. Yazdılarınızı bu şirin sembollerle desteklerseniz yanlış anlaşılmalarının önüne geçebilirsiniz. Bir de sözcükleri uzun uzun yazmak istemiyorsanız emojiler çok şeyi ifade etmeye yeter.
“Bakalım ne cevap verecekler?” kaygısıyla da baş etmeyi öğrenmemiz gerekli. Gruptakilerin her an mesajları takip edemeyebilecekleri, cevap verme imkânlarının olamayabileceği ya da zaman zaman cevap yazmak istemeyebilecekleri fikrini baştan kabul etmek yaşamı kolaylaştırır.

emoji
Grupta yazılan orada kalır. Grup mesajlaşmalarının temel kanunundan bahsediyorum. Dostlar arasında yapılan şakalar, paylaşılan videolar ya da resimler asla dışarıya sızdırılamaz. Öbür türlü grup kurmanın ne anlamı var?
Ne yazık ki grupta konuşulan her şeyi takip edebilmeniz mümkün değil. Bir gece erken uyusanız belki 70 mesajı kaçırabilirsiniz. Grup içinde kararlar, genellikle 10 mesajlaşmanın ardından alınıyor. Merak etmeyin gelişmeleri takip eden bir arkadaşınız size konuşulanların özetini yapar.
Yüz yüze görüşmenin çok zor olduğu kent yaşamında grup mesajlaşmaları yaşamı gerçekten çok kolaylaştırıyor. İyi mesajlaşmalar…

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.