Gribe Karşı Kalkan Görevi Yapan Sebze ve Meyveler

0

Yetkililer yaklaşık bir milyon kişinin grip belirtileri nedeniyle hastanelere başvurduğunu açıkladılar. En az bu kadar insanın da kendi yöntemleriyle iyileşmeye çalıştığını var sayarsak gribin yarattığı tahribatı anlayabiliriz.

hasta kadın
Gribe karşı alınması önerilen tedbirleri artık ezberledik; sık sık elleri yıkamak, hastalık belirtileri gözlendiğinde evde istirahat etmek ve bol sıvı tüketmek… Ama bir de göz ardı edilen kış sebze ve meyveleri var… İçeriğinde bol vitamin bulunan bu sebze ve meyveler insanları enfeksiyonlara karşı da koruyor.
Ne yazık ki bu besinler mevsiminde yeterince tüketilmiyor, çünkü unutuluyor. Neler mi?

lahana

Lahana: Birçok evde ağır kokusu nedeniyle pişirilmesi tercih edilmeyen lahana kış aylarının mutlaka tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alıyor. B, C ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin olan lahana, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen kimyasal bir madde içeriyor.
Kereviz: Mevsim itibariyle artık her manav tezgahında bulunabilen kerevizi çok lezzetlidir. Zeytinyağlısı, salatası ve yemeği yapılır. Lif, C vitamini ve folat açısından zengin olan kereviz yeni hücre üretimi için gereklidir.
Karalahana: Tam anlamıyla bir kış sebzesidir. Karalahananın etli sarması mutlaka denenmesi gereken bir yemektir. İçerdiği bol miktardaki K, A ve C vitaminleri ve hatta biraz kalsiyum sayesinde süper besinler liginde yer alır.

kırmızıturp

Kırmızı Turp: İyi bir C vitamini kaynağı olan kırmızıturp sert ve gevrektir, acımsı bir tada sahiptir. Havuçla birlikte salatasını da yapabilirsiniz.
Unutulmaması gereken meyveleri de sıralayalım…
Kan Portakalı; Kışın içeceklerinize, salatalarınıza ve tatlılarınıza ekleyebileceğiniz kan portakalı C vitamini ve lif açısından zengindir.

kızılcık

Kızılcık: Sihirli meyveler arasında ilk sıralarda yer alan kızılcık, sağlığınız için çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren kızılcık C vitamini içerir ve iyi kolesterol seviyesini düzenler, geliştirir.
Trabzon Hurması: Lapa gibi olan bu tatlı meyvenin benzersiz bir yapısı vardır. Yüksek C vitamini ve lif içeren hurma salatalarınıza da lezzet katabilir. Daha çok meyve olarak yemeyi tercih edebilirsiniz.

kestane
Kestane : Kış mevsiminin habercisi olan Kestaneyi artık sokaklarda seyyar satıcılarda görüyoruz. Çünkü evde pişirmeyi unutmaya başladık. Kestane iyi bir C vitamini kaynağıdır. Belli belirsiz tatlı ve fındık tadında olan kestaneyi çiğ olarak yiyebileceğiniz gibi fırında közleyip de tüketebilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.