Gördüklerimiz ve Algıladıklarımız… Yanılmış Olabilir miyiz?

0

Bu görüntüleri hatırladınız değil mi? Bir profesör, BBC yayınında Güney Kore devlet başkanı hakkında başlatılan soruşturmanın akıbeti üzerinde yorum yaparken çalışma odasına çocukları aniden girmişti. Neyse ki, olaya dahil olan bir kadın çocukları odadan çıkarmayı başardı. Ancak bu görüntüler, sosyal medyada çığ gibi yayıldı. Ve yapılan yorumlarda çocukları odadan çıkaran kadın için “bakıcı” yorumları dikkatlerden kaçmadı.

Profesör Robert Kelly ve eşi Kim Jung-A, günler sonra tam da o gün ne yaşandığını evin içinden anlattı. Robert Kelly ailesiyle birlikte  Güney Kore’nin Busan kentinde yaşıyor. Devlet Başkanının görevden alındığı haberleri üzerine İngiliz yayın kuruluşu BBC Skype üzerinden, Kelly’nin yorum yapmasını istiyor. Profesör Kelly evinde, çalışma odasında blue jean pantolonunun üzerine bir ceket ve kravat ekleyip yayına bağlanıyor. 4 yaşındaki kızı Marion yan odada babasını ekranda görüyor ve heyecan içinde babasının odasına koşuyor. Doğal olarak küçük kardeş James de onu takip ediyor. Sonra görüntüye Kelly’nin eşi giriyor.

Çok ciddi konuların değerlendirildiği televizyon programında beliren bu görüntüler milyonların dikkatini çekti. Sonuçta tartışma “bakıcı “ kadının dikkatsizliğine bağlandı. Çünkü odaya panik içinde girip çocukları çıkaran insan hakkında hepimizin ön kabulleri vardı. Amerikalı bir uzman, 2 çocuk ve çekik gözlü bir kadın…”Olsa olsa bakıcıdır…”

Gördüğümüz her şey gerçek midir? Ya yanlış algıladıysak?

Peki aslında ne olmuş? Bugün aile kameraların karşısına çıktı ve o yayında neler yaşandığını anlattı. Profesör Kelly genellikle canlı yayına çıktığında odasının kapısını kilitlermiş. Eşi, çocukların babalarını ekranda gördüğünde çalışma odasının kapısına koştuklarını ama kapıyı açamadıkları için geri geldiklerini söylüyor. Ama o gün kapı açık kalmış.

Aile, yaşananlardan sonra ilk tepki olarak, Robert Kelly’nin kariyerinin etkileneceği kaygısını yaşadıklarını bu nedenle BBC’den bu görüntüleri yayımlanmaması talebinde bulunduklarını söylüyorlar. Bir de, aile büyüklerinin çocukların yeterince eğitilemediği yönündeki eleştirilerinden çekinmişler. Sonuç; çoğunluk çocukların heyecanını çok sevimli bulmuş. Robert Kelly ve eşi Kim ilk zamanlarda derin endişeler yaşamış olsalarda gelinen noktadan  memnun.

Gördüğümüz her şey gerçek midir? Ya yanlış algıladıysak? Üzerinde düşünelim mi?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın