Google Kadınlara Ayrımcılık mı Yapıyor?

0

Kadınların çalışma hayatında karşı karşıya kaldıkları sorunların başında ücrette ayrımcılık geliyor. Bir çok ülkede ve sektörde kadınlar aynı pozisyondaki erkeklere oranla daha düşük maaş karşılığında çalışmak zorunda kalıyor.  Dünya devi Google, kadınlara yönelik ücret ayrımcılığı yapmakla suçlanıyor.

Suçlamayı yapan ise Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı. Bakanlık yetkilileri, çalışanlarının üçte birini kadınların oluşturduğu Google şirketinde kadın çalışanların, “sistematik” biçimde düşük maaşlarla çalıştırıldığını iddia etti.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden  Independent’ de yer alan  haberde,  konunun mahkemeye götürüldüğünü ve bakanlık yetkililerinin, Google’da çalışan kadınlara verilen maaşlarda sistematik eşitsizlik saptandığını öne sürdüğü duyuruldu. Bakanlık yetkilileri bu konuda ellerinde ikna edici kanıtlar olduğunu da dile getirdi.

Google ise bu iddiaları reddediyor. İlk kez bu tür suçlamalarla karşı karşıya kaldıklarını belirten şirket yetkilileri, Çalışma Bakanlığı’nın iddialarını desteklemek için öne sürdüğü verileri nasıl elde edildiğinin de tartışmalı olduğunu savundu. Google tarafından yapılan açıklamada, “Her yıl kadınlar ve erkeklere yaptığımız ödemelere ilişkin kapsamlı ve sağlam analizler yapıyoruz. Herhangi bir farklılıkla karşılaşmadık.” denildi. Google yaklaşık 70 bin kişi çalışıyor. Bunların üçte birini kadın çalışanlar oluşturuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı, bir süre önce de  Silikon Vadisi’ndeki cinsiyet eşitsizliklerine yönelik geniş çaplı bir soruşturma açmış, dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden  Oracle’ı mahkemeye vermişti. Bakanlık, Oracle’ı , beyaz erkek çalışanlarına aynı iş karşılığında kadın ve siyahi çalışanlarına ödediğinden daha fazla maaş ödemekle suçlanmıştı.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın