Göbekdeki Yağlardan Baharatlar Yardımıyla Kurtulun

0

Göbeğinizde biriken yağları eritmek çok kolay olmuyor. Ama yemeklerinize ekleyeceğiniz bazı baharatlar kilo vermenizi çabuklaştırıyor.

Biberiye en etkili olanlardan birisi, kurutulmuş veya taze olarak her gün salatalarınızda veya zeytinyağına ekleyerek tüketin. İçindeki karnosik asit, vücutta yağlanmaya neden olan glukoz seviyesini düşürüyor.

Hint safranı her yemeğe eklenebilir. Sindirime yardımcı ve midedeki yanma hissini de azaltıyor. İçerisinde hem güçlü antioksidanlar hem de anti-inflamatuar etkisi var. Leptin hormonu salgılattığı için vücut daha kolay yağ yakıyor.

baharatlar3

Toz Şili biberinin metabolizmayı ateşleyici etkisi var, bu da yağ yakımını hızlandırıyor. Biberde bulunan kapsaisin maddesi bibere acı tadını verdiği gibi, zayıflamadaki en etkili baharatlardan biri olarak biliniyor. Her gün yarım çay kaşığı toz biberi yemeklerinize serpmeyi alışkanlık haline getirin.

Tane hardal diğer adıyla hardal tohumu turpgiller ailesinden metabolizma hızlandırıcı bir sebze. Hem pişmeye uygun hem de et yemeklerine çok yakışıyor. Göbek bölgesindeki yağlarla savaşmada etkili olan hardal tohumlarını sos olarak da tüketebilirsiniz.

Tane biberlerin içinde piperine maddesi var. Bu madde göbeğin çevresinde yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engelliyor. En iyisi biğer öğütücü alın ve toz karabiber yerine tane karabiberi masanıza koyun.

Lavantanın stres giderici ve azaltıcı etkisi malum, siz de stres nedeniyle kilo almaktan şikayetçiyseniz yemeklerinizi lavanta ile pişirin. Et yemeklerine katabileceğiniz lavantanın kokusu sinirlerinize iyi geliyor. Bu da abur cubur yeme isteğinizi bastırıyor.

lavanta1

Sarımsak sindirime yardımcı oluyor, yağları parçalayıcı özelliği var. Çiğ halde tüketirseniz faydası artıyor.

Maydanozun neredeyse her masada yeri var. Çiğ tüketmek daha iyi, üzerine limon sıkarak yemeklerden önce ve sonra tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırıyor. Karaciğer fonksiyonlarını düzenlediği için yağlanma ile savaşıyor.

Tarçın hücreleri glukozla doldurup insülini düşürüyor. Yoğurt, sos ve yiyeceklerinizin içine şeker yerine tarçın koymaya çalışın.

Zencefil sindirim sisteminin çalışmasında etkili, bağırsaklar için yakıt görevi görüyor. Et yemekleri ve soslarınızda zencefili eklemeyi unutmayın.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın