Genetik Testlerle Size Uygun Beslenme Tarzını Belirleyebilirsiniz

0

Genetik bilimi; kişilerin yağ, protein ve karbonhidrat gibi besin öğelerine karşı duyarlılıklarını test ederek beslenme biçimlerine yön veriyor.
Kilolardan kurtulmak için en sık başvurulan yöntem porsiyonları küçültmek, kalorili besinleri azaltmak, karbonhidratı kesmek ya da düşük yağ oranlı beslenmek oluyor. Bu durumlarda bazen kilo vermek yerinde sayarken bir de kan testlerinin bulgularında olumsuzluklar görülebiliyor. İşin aslı “Vücudun besinlere verdiği tepkiler, bireylerde farklılık gösterebilir” diyor Prof.Dr.AP Simopulos. Yani beslenme tarzı, metabolik sendrom ya da obezite problemlerine yol açabiliyor.

graphic illustration of a family of overweight or obese individuals

Nutrigenetik bilimi; genler ve beslenme arasındaki ilişkiyi inceleyerek şu sonuca varıyor “Belirli bir miktar yiyecekle besin bileşenlerinin alımı, bazı bireylerde yarar sağlarken bazılarında obezite dahil birçok kronik hastalığa yol açıyor”. Bu bilim dalının gelişmesinin sebebi, aynı diyeti uygulayan kişilerin vücutlarının diyete verdiği farklı tepkilerin keşfedilmesi olmuş.Genlere uygun beslenmenin en büyük faydası, zayıflamanın sağlığı koruyacak şekilde yaşam boyu sürdürülmesi oluyor.
Aslında bahsedilen bireyselleştirilmiş beslenme tarzı, kişinin genetiğine göre planlama yapılması gerekiyor. Genetik ve beslenme aslında önemli bir ikili, obeziteden korunma veya tedavisi için kişilerin alması gereken besin öğelerinin günlük miktarları da farklı olmalı. Bireysel olarak obeziteye yol açan yiyeceğin içinde bulunan bileşenlerin, enerji mekanizmasını yani vücutta kullanılma şeklini genler belirliyor.

Researcher drawing atom symbol and dna on glass

Beslenmenin obezite ile ilişkisini belirleyen beş gen varyasyonu tespit edilmiş ve dizilimdeki farklılıklar beslenme önerilerine vücudun farklı yanıtlar vermesine neden oluyor.
İnsan genomunda 3.2 milyar nükleotid baz çifti var ve bireylerin %99.9 kısmında benzer. Farklı olan % 0.1’lik kısmı farklı ve Single Nucleotide Polymorphism ( SNP) olarak adlandırılıyor, bir insanda 1.5 milyondan fazla bulunuyor. İşte her birimizin diyetlere farklı tepkiler vermesini sağlayan da SNP kodlamalarımız. Ayrıca bu kodlara göre sadece obezite değil, kalp hastalıkları ve kansere yakalanma ya da direnç göstermemiz de farklılaşıyor.
Gen dizilimi yaşam boyu değişmediği için testi bir kere yaptırmak yeterli oluyor, testler yurt dışına gönderilip sonuçlandırılıyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın