Gençliğin Şifresi Amino Asitlerde mi Gizli ?

0

Amino asitlerin vücuttaki tüm fonksiyonlarda ve yapılarda önemli rolü var.

Kolajen sadece amino asitlerden oluşuyor; cildin kuruması,nemini kaybetmesi,kırışmasının nedeni yapı taşı olan kolajen dokunun etkisini kaybetmesi amino asitlerin etkisi nedeniyle oluyor.

Amino asitler kas yapımı ve güçlenmesi nedeniyle aslında erkeklerin ilgi alanında, ama kadınların da hayatında önemli bir yeri var.

Kadın veya erkek farketmeden yaşlar ilerledikçe vücudun sisteminde değişiklikler oluşuyor.

aminoasitetkisi

Yaş almayı saç ve ciltteki değişikliklere göre düşünsenizde aslında kas kitlesi hepsinden daha önemli; kasın oranı ve fonksiyonu azalıyor, kas dokularında antioksidan kapasite düşüp, oksidatif stres artıyor.

Yaş almayla beraber 20 adet amino asidin dengesi bozulup, temini azalıyor. Kas yıkımı bazı amino asitlerin değerini yükseltiyor.

20 adet amino asidin 11 tanesini vücut üretiyor, diğerlerini besinlerle almak gerekiyor. Amino asitler vücudun tamiri için “olmazsa olmazıdır”.

Hayvansal proteinler ana kaynağıdır ve yaşla beraber azaltmak değil, dengelemek gerekir. İlerleyen yaşlarda sebze ağırlıklı beslenme esansiyel amino asit ihtiyacını karşılamaz. Her gün muhakkak süt ürünü tüketmek, yoğurt yemek, 100 gram balık,kırmızı et veya beyaz et yemek gerekiyor.

aminoasid

Kırışıklıklara gelince; kolajen kaybı nedeniyle oluşuyor. Amino asitler kolajen yaparken, C vitamini başta olmak üzere diğer vitamin ve mineraller ihtiyaç duyar.

Amino asit testi kadınların yaşlanma süreci ile ilgili çok detaylı bilgiler veriyor. İnsülin direncini direnç gelişmeden yıllar önce bildiriyor. Kas yıkımı, karaciğer detoksifikasyonunu, kişinin ruh halini, stres ve depresyonun beyin kimyasallarını nasıl etkilediğini gösteriyor. Amino asit tedavisi ile riskler önceden öğrenilip sorunlar tedavi edilebiliyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın