Gençlerde Flört Şiddeti

0

Flört şiddeti kavramı son birkaç yıldır hayatımızda var. 13-23 yaş arası gençlerin özellikle aynı yaş grubu sevgililik dönemlerinde ortaya çıkan bu durum sadece kısıtlama ve kıskançlık değil. Aynı zamanda sanal, cinsel, fiziksel ve psikolojik olarak şiddet ve tacizi de içeriyor.

Ailenizde ya da çevrenizde bu yaş grubunda olan gençler arasında sevgilisinin davranışlarını ve görüştüğü kişileri kısıtlama, sosyal medya hesaplarının şifrelerini alıp kontrol etme, aşırı öfke ve şiddetle başvurma davranışları gösterebilir. Sürekli tartışan, tehdit eden ve kılık kıyafetine karışan bu gençler partnerine tam anlamıyla huzursuzluk yaratıyor.

Ülkemizde her 5 gençten birinin flört şiddeti yaşadığını söyleyen uzmanlar en önemli konunun ailenin ilgisi, çocuk ve aile arasındaki sağlıklı iletişim olduğunu belirtiyor.

Aileler çocuklarının flört yaşadığından habersizse gençler bu batağa daha çok saplanıyor. Bu nedenle çocuğunuzu korumak için iletişimi sağlam tutmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde ona destek olabilirsiniz.

Yapmanız gereken çocuklarınızın arkadaşlık ettiği kişileri tanımak, gittiği yerlerden haberdar olmak, sosyal medyadaki hareketlerini gözlemlemek olmalı. Onlara yasaklar koymak veya sınırlamak çözüm olmaz. Böyle bir durumu farkettiğinizde size rahatlıkla anlatabilmesi ve ne olursa olsun desteğinizi hissedebilmesi gerekiyor.

Bunu engellemenin sorumluluğu sizlerde, ortada bir de şiddet söz konusu ise hukuki ve psikolojik yönden de “dur” demelisiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın