Genç Kadınlar, Nörolojik Tehlikelerin Farkında mısınız ?

0

Haberler ne yazık ki  pek parlak değil. Huntington,Alzheimer, ALS ve Parkinson hastalıklarına yakalanma yaşının düşüyor. Arkasında genetik nedenler olan bu rahatsızlıklardan kaçmanın bir yolu da yok.

hastalık2

  • Huntington hastalığının belirtileri 30-50 yaşları arasında görülüyor.Anne veya babada bu hastalık varsa, çocuğa geçme oranı % 50.

Genetik bozukluk nedeniyle bir proteinin mutasyona uğrayarak 25 yıl içerisinde istemsiz kasılmalar, dengenin ve konuşmanın bozulması ve aşırı öfke ile kendini gösteriyor.

Hastalığın belirtileri yüzde, kol ve bacaklarda istemsiz kasılmalar, depresyon,asabiyet ve koordinasyon kaybı oluyor. Reçeteli ilaç kullanmak, düzenli egzersiz ve sağlıklı kiloda halmak hastalığı yavaşlatıyor. Riskli grupta yer alan ve test sonucu pozitif çıkan kadınlar çocuklarını bundan koruyabiliyor. Tüp bebek yöntemiyle embriyolar incelenip, rahme Huntington DNA’sı taşımayan embriyolar yerleştirilebiliyor.

hastalık4

  • Kadın Alzheimer hastalarının oranı % 66 ve dünyada 44 milyon hasta var. Biz kadınlar genellikle dalgınlık ve unutkanlıktan şikayet ederiz. Normal olmayan sinyaller ise; düzenli olarak konuşmanın ortasında düşünce dizinini kaybetmek, aynı sorunun birkaç kez size sorulduğunun tekrarlanması ve birkaç ay önceki yemeğin geçen hafta olduğunu zannetmeniz olarak biliniyor.

Nedeni; zararlı bir proteinin beyin hücreleri arasında karmaşa yaratıp plaklara ve kümelenmeye yol açması. Genetik faktörlerin hastalığa etkisi %5, yaşam tarzının da hastalıkta önemli bir yeri var.

En önemli belirtileri; karakter değişimi, sosyal hayattan çekilme ve hafıza kaybı. Sigaranın sorumluluğu % 14, bir an önce sigaradan kurtulun. Ankisiyete için kullanılan benzodiazepin etken meddesi içeren ilaç, 3-6 ay arası kullanıldığında Alzheimer riskini % 32 artırıyor. Tansiyon ve yüksek kolestrol de risk yaratıyor.

hastalık5

  • ALS hastalığınına yakalanma riski 100.000’de 2, Türkiye’de son 12 yılda gerekli tıbbi bakımı alamadığı için bu hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısı 20.000 kişiymiş.

Beyin, omurilik ve kaslar arasında mesaj iletimini sağlayan motor sinir hücrelerinin zayıflaması ve ölmesi ile başlayan hastalık, teşhis edildikten sonra 5 yıl içinde kademeli  felç ve solunum yetmezliğine neden oluyor.

İlk belirti bir elde zayıflama ve ağırlık hissetmekle başlıyor. Sonrasında bu his diğer ele ve kollara yayılıyor. Konuşmada yavaşlama ve yürürken sendeleme ile devam eden hastalığın, tam anlamıyla ölçülebilen bir teşhis metodu da yok.

Sigaranın ALS ile doğrudan ilişkisi var. Antioksidan zengini besinler tüketmek, ceviz ve keten tohumundaki Omega 3 yağ asitlerinden yüksek oranda almak, nöronların baş düşmanı olan serbest radikalleri ve enflamasyonu engelleyerek riski düşürebiliyor.

hastalık6

  • Parkinson hastalarının % 10’u 40 yaşın altında ve her yıl 60.000 kişiye bu tanı koyuluyor.Beyinde mutluluk hormonu olarak bilinen dopamin üretiminden sorumlu sinir hücrelerinin ölmesiyle ortaya çıkıyor. Bu hormon kas hareketlerini de kontrol ettiğinden, yaklaşık 15 yıl içinde nöronların %80’inin yok olmasıyla zihinsel zayıflama,kas sertliği ve titremeye neden oluyor.

Gen kusurunu hastalığa katkısı %10, diğer nedenler kafa yaralanmaları ile herbisit ve pertisitler gibi çevresel faktörlerden kaynaklanıyor.

Belirtileri inatçı kas spazmları, ağrı,gerginlik ve dopamin eksikliğinin yarattığı depresyon. En faydalı korunma yöntemi ise beslenmenizi düzenlemeniz oluyor. Araştırmalara göre flavonoid zengini yaban mersini ve çilek yemek hastalığa yakalanma riskini % 40, bol bol yeşil ve kırmızı biber yemek de %30 oranında düşürüyor.

çilek1

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın