Gece Uykunuzda Güzelleşin

0

Güzellik deyince akan sular duruyor. Güzel olmanın ve güzel kalmanın sadece bakımla değil, gece uyurken de dikkat ederek olabileceğini unutmayın.

Uyku sırasında hormon düzeyi  dengelenir, sindirim sistemi hızlı çalışır, bağışıklık sistemi kendi içinde yoğun faaliyet gösterir ve cildimiz yoğun çalışma içine girer.

Uyurken, özellikle rüya gördüğünüz saatlerde, vücut ısısının 2 derece artmasıyla, organizma bol miktarda sıvı üretir. Bu nedenle, sabahları uyandığınızda saçlar nemlenmiş, şekilleri bozulmuş olur. Yağ bezleri geceleri yenilendiği için uyku sırasında yağ salgılaması genelde azdır. Cildiniz kuru ise gece yatarken nemlendirici krem, hatta cilt yağı uygulaması yapmalısınız. Laboratuarlarda sürekli yenileri üretilen bu ürünlerin amacı, cildin bioritmine ayak uydurup, hücreleri yenilenmeler sırasında glikoz, vitamin ve oksijen gibi ihtiyaç duydukları maddelerle beslemektir.

uyku19

Gece uyku sırasında tüm organizma kendini yeniler, buna cildiniz de dahil. Yatmadan süreceğiniz hyalüronik asit içerikli kemler cildinizi nemlendirir. Hem cildinizin nem dengesini korur hem de kuruma nedeniyle oluşan kırışıkları önler.

En önemli yatmadan önce yorgun da olsanız muhakkak temizleyerek yatın.

Dişlerinizi fırçalayıp yatmadan önce içeceğiniz bir bardak ılık süt, bu soya sütü de olabilir, içerdiği potasyum ile uykunuzun gelmesini sağlar.

süt1

Yastık kılıfınızın ipek ya da saten olmasına özen gösterin. Dokusu pamukludan daha pürüzsüz olduğundan hem cildiniz hem de  saçlarınız rahat eder. Yüzünüzde kırışıklıklar olmadan ve saçlarınız kabarmadan yenilenmiş olarak uyanırsınız.

Nevresimlerinizi daha sık değiştirin. Cildiniz geceleri toksin üretir ve bu atıklar yastığınızda birikir. Nevresimleri en fazla 2 haftada bir, kılıflarınızı ise daha kısa sürede değiştirin.

Gece yatmadan önce saçlarınızı hafifçe, sıkmadan rahatsız etmeyecek şekilde toplayın. Çok sıkarsanız kırılır. Saçınızdaki doğal yağ bezleri  yüzünüze bulaşmamış olur.

Rahat uykuya dalmanızı sağlayan yağlardan ve lavanta yağından faydalanın. Yastığınıza sıkacağınız yağ ya da başucunuzdaki lavanta keseciği deliksiz uyku sağlayarak sizi çok dinlendirecektir.

lavanta5

Yastığınızın yüksek olmasına dikkat edin. Göz çevresinde sıvı birikmesini engeller böylece şiş göz kapakları ve halkalardan kurtulursunuz. Parmak uçlarınızla göz altlarına yapacağınız hafif masaj da göz çevresindeki şişliği azaltmaya yadımcı olur.

Odanızın sıcaklığı da önemli, yatmadan 10 dakika önce odanızı havalandırın,dışarıdaki nemli hava içeri girmiş olur. Kış aylarında yanan kalorifer havayı kurutur, peteklere minik su tankları asın. Buhar veren bir aleti de odada tutmak faydalı olur.  Cildinize büyük iyilik yapmış olursunuz.

Sırt üstü yatmak, sizi çabuk kırışmaktan korur. Kafanız yastığa gömülü uyursanız yüzünüzde sürekli çizgilerle uyanırsınız.

Gece yatarken saçlarınıza özel serum uygulayın, yıpranmış saçlarınızın düzelmesine yardımcı olur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın