Gastronomi’nin Yeni Sözlüğü

0

Vejeteryan ve vegan beslenmenin hızlanması sayesinde Gastronomi dünyası çeşitlendi. Eski bilgiler yerini yenilerine bıraktı. Bu yeni sözlük ile siz de bilgilerinizi güncelleyin.

Buda Kasesi ( Buddha Bowl ) ; bu bereket paketi Uzakdoğu’dan yayılan yeşillik, sebze ve tahılların bir arada olduğu öğünler demek. Kase veya kavanozda yenilebilen rengarenk besinlerle vitamin, protein ve lif beraber tüketiliyor. Tıkabasa doldurulduğu için Buda’nın göbeğini andıran bir görüntüsü var.

Poşe Tekniği bildiğiniz “çılbır”, sirkeli suya kırarak pişirilen, üzerine sarımsaklı yoğurt ve kırmızı biberli yağ gezdirerek yediğiniz yumurta. Suyu ve sirkeyi iyi ayarlamak, yumurtayı başka bir kaba kırıp, akı sarının etrafına dolansın diye suyu döndürerek pişirilen bu yöntem aslında uzmanlık istiyor.

Sultani bezelye, baharın başında en fazla üç haftalık sürede bulunuyor. Kabuğu ile beraber pişirilen bu yassı bezelyeye batılılar snowpeas ( kar bezelye ) diyor. Kavurması, kızartması, etlisi, zeytinyağlısı yapılan bezelyeyi az buharda pişirip, tavada biraz zeytinyağı ile çevirip afiyetle yiyin.

Trash Cooking; birçok besinin karıştırılıp beraber tüketildiği bu yöntemde etin yağı, iliği, kemiği,derisi, balığın derisi, kafası, kılçığı,sebze ve meyvenin yaprağı, çekirdeği,kabuğu hepsi karıştırılıyor. Anlayacağınız mutfakta atık birşey neredeyse kalmıyor. Tasarruf, sağlık,lezzet hesi birarada…Gönül Paksoy’un “Atıksız Mutfak” kitabını başlangış için deneyebilirsiniz.

Zoodle ( Zucchini Noddle ); spagettinin kabaktan yapılanı; kabak spiral kesme aletinden geçirilip makarna gibi haşlanıyor. Üzerine isteseniz kıymalı sos, isterseniz yoğurtlu sos dökerek yiyorsunuz.

Nohut Suyu yıldızı veganlar sayesinde parlayan bir besin, tariflerde yumurta yerine kullanılıyor. Nohut haşlanarak elde edile yapışkan sıvı özellikle yumurta alerjisi olanların krep, makaron, mayonez, pasta,çikolata ve beze yemelerini sağlıyor. Ölçüsü ise; 2 çorba kaşığı 1 yumurta akına, 3 çorba kaşığı 1 adet yumurtaya denk geliyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın