Fomo; Sosyal Medya Bağımlılığı Hastalığı Sizi de Etkilemesin…

0

Sosyal medya sayesinde bir çok değişik kavramla tanıştık. Bunlardan birisi olan FOMO “Fear of Missing Out” , uykusuz kalmayı, sürekli hesapları kontrol etmeyi yani gelişmeleri kaçırma korkusunu temsil ediyor. Açılımı

Sosyal paylaşım sitelerinde sürekli güncelleme yaparak başkalarının ne yaptığından haberdar olma isteği ve bu istek doyurulmadığında ortaya çıkan huzursuzluk hissi olarak tanımlanıyor.

İnternet kullanımı bir araç değil de bir amaç olarak kullanıldığında, kişiler arası ilişkilerde bozulma yalnızlık, yetersizlik ve depresyon gibi ciddi sorunlara yol açabiliyor. Uzmanlar, Fomo’yu kişinin bilinç kontrolünü bozması nedeniyle bir tür uyuşturucu olarak görüyor.

fomonedir

Bu gündemi kaçırma korkusu, “nomofobi” olarak bilinen, bağımlılık derecesinde telefon kullanma durumunu anlatıyor. Kontrol duygusuyla ilgili olan bu korkuyu fiziksel bütünlüğün kontrolü kaybolunca vücutta nasıl ağrı oluşuyorsa, psikolojik bütünlük de bozulunca korkunun oluşması şeklinde görülüyor.

Kişi kendisini paylaşım yapmadığında, yeterli beğeniyi almadığında veya yazdıkları retweet yapılmadığında kabullenilmemiş ve onaylanmamış hissediyor.
Hiperaktif ve dürtü kontrolü zayıf olan kişiler daha riskli, ayrıca Z kuşağı erkeklerde daha çok görülüyor. Z kuşağı; özgürlüğe tutkulu, hayatın zorluklarıyla karşılaşmamış bir kuşak ve her şeyi kolay elde etmek istiyor.

zkusagi

Sosyal medya başında geçirilen zaman artıyor, ancak haz duygusu azalıyor. Beyindeki ödül-ceza sistemi bozulduğunda temel ihtiyaçlarını kaybettiklerini düşünüyorlar.
Bu sıkıntılı durum, özellikle bilgisayarla fazla vakit geçirenlerde, bilgi işlemciler ve yazılımcılarda daha sık görülüyor. Bu kişilerin ilgi alanlarını sosyalleşmeye, doğa yürüyüşüne, arkadaşlarla daha sık görüşmeye ayırmaları öneriliyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın