Fitness Doğruları ve Yanlışları

0

Fitness yapıyorsanız bir çok değişik bilgi aklınızı karıştırır. Doğru yaptığınızı sandığınız bir şey yanlışken tam tersi ile de karşılaşabilirsiniz.

Bazı kurallar çoktan değişti bile …

Germe hareketlerini egzersizlerden önce sakatlanmalardan korunmak için yapıyorsunuz. Unutmanız gereken klasik germe hareketleri, egzersizin kendisi germe hareketi değilse egzersize dinamik ısınma hareketleriyle başlayın. Hangi hareketi yapıyorsanız bunun etrafında bir rutinde çalışın. Koşuyorsanız, germe hareketi yerine bacak salllama hareketi yapmanız daha doğru olur. Statik germe hareketleri kanı kaslardan uzaklaştırıp performansınızı olumsuz etkileyebilir.

fitness7

Kaslar yağ yakmada etkilidir ve  kilo başına 10-11 kalori yakarlar. Yağ ise bunun yarısından az yanar. Kas ve yağ dokuları farklıdır, birbirine dönüşmez. Kasları geliştirerek metabolizmanızı hızlandırır ve böylece yağ yakımını artırırsınız. Kas kütleniz ne kadar fazlaysa o kadar çok yakacak yağınız var demektir.

Kardiyo çalışmalarında makinalarda kalp ritmi ayarları var. Yüksek yoğunluklu antrenman yapmak daha çok kalori yaktırır. Düşük yoğunlukta çalışarak yaktığınız kalorilerin çoğu yağ olsa bile, yüksek yoğunlukta yakılanların yanında bir şey ifade etmez.

fitness5

Squat yaparken tekniğinize dikkat edin, derin squatlar kasları daha verimli çalıştırır. Diz probleminiz varsa kalçalar yere paralel durarak yapabilirsiniz. Eğer problem yoksa bu şekilde hareketin yarısını yapmış olursunuz. Dizleriniz ayak parmaklarınızın önüne geçmesin ve zıplamadan önce kalçalarınızı sıkın.

Aldığınız ve yaktığınız kalorileri hesaplarken, yaktıklarınızın daha fazla olması ne kadar doğru ? Vücut farklı kalorilere farklı tepkiler verir. Patates cipsinden aldığınız kalori ile et veya sebzeden aldığınız aynı miktardaki kaloriyi vücudunuz farklı şekillerde değerlendirir. Doğru besinler hormonlarınızı ve kan şekeri seviyenizi dengeler, metabolizmanızı olumlu etkiler.

fitness

Antrenman sonrası kaslarınız ağrıyorsa sıcak yerine soğuktan faydalanın. Egzersiz sonrası sıcak duş dehidrasyaona neden olabilir. Buz banyoları ise damarları sıkılaştırıp bacaklarınızdan kanı kurutuyor. Böylece bacaklar kalkınca yeni kanla doluyor. Kaslar oksijen aldığı için canlanıp hücreler daha verimli çalışıyor. Kaslarınız yenilenmiş oluyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın