Feminenliğin Merkezine Yakından Bakalım

0

Biz kadınların özen gösterdiği en feminen bölgemiz bence göğüslerimiz (aslında adı meme ama nedense bu sözcüğü telaffuz etmek zor geliyor.) Tabii sadece bizim değil erkeklerinde ilgi merkezi. Baştan çıkarıcı etkisinin yanında ayrıca göğüslerin fizyolojisi de karışıktır, ama anatomisini anlatmayacağım size.
Dünyada kadınların ortalama sutyen ölçüsü 36C’dir. Bir göğsün diğerinden büyük olması ise e sık rastlanan durumdur.
Mükemmel göğüs var mı, bence zor bulunur. Ne tür farklar olabilir;
Kadınların genetik yapısına ve genel vücut biçimine bağlı olarak göğüs şekilleri de değişiktir. Dokuları tamamen pürüzsüz ve yumuşak değildir. Regl dönemlerinde sıvı tutarak şişer, süt üreten loblar da büyür.
Göğüsler gelişirken, böbrekler gibi birbirinden ayrı iki organdır.Çeşitli hormonlara farklı tepkiler verir ve kendilerine özgü yağ ve doku üretir. Ancak, biri diğerinden farklı şekilde ani büyürse doktor kontrolü gerekir.

meme14

Üstünde tüy olabilir, kadınların % 40’ının göğüs uçlarında tüylenme olabilir.Hamilelik döneminde bazı tüylerin daha uzun ve koyu olması normaldir. Sıradışı bir artış olursa, polikistik over sendromu gibi rahatsızlıklar buna neden olabiliyor. Cımbız, ağda,lazer ya da tüy dökücü kremle kurtulabilirsiniz, sakın jilet temas ettirmeyin.
Göbek delikleri nasıl birbirinden farklıysa, göğüs uçları da farklıdır.Sağlıklı bir göğüs ucunun çapı yaklaşık bir santimdir.Çevresindeki koyu bölge ise avuç içi kadar da olabilir.
Seks sırasında göğsün uyarılması beyindeki hipofiz bezini tetikleyen sinirleri aktive eder. Hipofiz, endorfin hormonu salgılanmasını, dolayısıyla vajinanın kayganlaşmasını sağlar.
Memelerde kas yoktur, ancak çevresindeki kasları sıkılaştırarak kalkmalarını sağlayabiliriz.

meme15

Her yaşta sağlıklı göğüslerimiz olmasını sağlayabiliriz, 10’ar yıllık aralarla bilmemiz gerekenler;

20’li yaşlarda alttaki yağların bez dokularıyla olan orantısı genç göğüsleri canlı tutar, hem de bağlayıcı dokular şekillerini korur. Arada bir regl dönemi sonunda kontrol etmek gerekir, klinik muayene için yılda bir kez doktor kontrolü gerekir.
30’lu yaşlarda kolajen üretimi dengesi bozulur, sarkma ve gerilmeler başlar. Fazla kilo alıp vermek zarar verir. Her ay kendimizi kontrol etmek ve jinekoloğa yılda bir kez gitmek gerekir.
40’lı yaşlarda hamile bile kalmadıysak süt üreten bezler büzülmeye başlar, dolayısıyla göğüsler sarkar. Sutyenlerle destek sağlasak bile tek çare göğüs kaldırma operasyonudur.Vücut menopoza hazırlanırken yumurtlama döneminden öncesine göre daha fazla östrojen salgılar ve kist varsa şişirebilir. Yine aylık kendi kontrolümüz ve yıllık doktor ziyaretlerimiz devam etmeli. İlk mamogramı 40 yaşında yaptırabiliriz, sonrasında yıllık ya da iki yıllık dönemlerle tekrarlanması gerekiyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın