Fast Food dahil Abur Cuburlar Bağımlılık Yaratıyor

0

Dönüp dolaşıp obeziteye geliyoruz ama gerçekten de çağın hastalığı bu ve düşünmemiz gereken en önemli şey de çocuklarımızın geleceği oluyor. Bu tehlikeden onları uzaklaştırmak şart, yapılan araştırmalara göre tuz, yağ ve şeker üçlüsü bağımlılık yaratıyor.
Çoğu işlenmiş kaynaklardan ve katkı maddelerinden üretiliyor ve bitkisel yağlarla yapılıyor. Beslenme tarzımıza baktığımızda bile atıştırma denince ilk aklımıza gelen cips,çikolata gibi gıdalar. Demiyoruz ki” bir meyve yiyelim”, alıp kaseyi kuruluyoruz televizyonun karşısına.

fastfood5

Tuz mucize katkı olarak adlandırılıyor, çünkü şekeri daha tatlı hale getirip cips ve krakerlerin daha kıtır olmasını sağlıyor, hem de gıdaların raf ömrünü uzatıyor. Oysa tuzun zararları hiçbirimize yabancı değil, tansiyon, kalp rahatsızlıkları, ödem hep bildiğimiz etkileri. Üstelik bu gıdalarda kullanılan sofra tuzu da değil, dilin üzerinde daha çabuk çözülen kosher tuzu kullanılıyor.

fastfood7

 

Şekerli yiyeceklerden de asla  vazgeçemiyoruz, üreticiler de mümkün  olduğunca şekerli gıdalar üretince onlarsız  duramaz oluyoruz. Bliss point denen haz  noktası da ayaklarımızı yerden kesmek için  kullanılan şeker miktarını anlatıyor.
Yağ ise ürünlerin etiketlerinde kolayca fark  edilmiyor, gıdaların raf ömrünü uzatıp  hacimli görünmelerini sağlıyor. Üstelik şekerden iki kat fazla enerjisi var, tadıyla yemeği karşı konulmaz yapıyor.
Çalışmalara göre yağ ve şekeri yüksek besinler yemek, morfin etkisi yapan opioid kimyasalının salgısını arttırıyor. Beyindeki morfin ve eroin bağımlılığını bloke eden ilaçların, yağ ve şekere karşı olan bağımlılığı da bloke ettiği görülmüş. Reklam, yiyecek görselleri ve koku beynimizi harekete geçirerek mutluluk kimyasalı dopamini salgılatıyor.

 

Gerçek tehlike gıda sektörünün bunu bilerek bağımlılık yaratıcı hale getirdiğini kabul   etmek yerine, tüketicinin kendisine hakim olması gerektiğini öne çıkarması. Bu demektir ki  kendi sağlığımıza kendimiz dikkat etmeliyiz, bu tür gıdaları alırken az şekerli, yağı ve tuzu  azaltılmış, fırınlanmış olanları tercih etmeliyiz. Doğal olan, bitkisel ve az kalorili olanları hiç olmazsa eve alalım ki bağımlılıklarımız azalsın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın