Eyvah İş Değiştiriyorum !

0

Kim ne derse desin uzun yıllar çalışıp emek verdiğiniz işyerinden ayrılmak zordur.
Kariyer uzmanlarına göre 5 yıldan uzun çalışılan işyerlerine karşı duygusal bağ oluşturulduğundan ve verimlilik azalmaya başladığından 5 yılı geçmemek lazım. Gerçekten öyle mi bir bakalım…

Evet öyle çünkü;
• Sabah işe gittiğimizde kendimizi evimize gelmiş gibi hissediyoruz.
• Kiminle öğle yemeğine gideceğimiz, kiminle kahve içeceğimizi düşünmemize gerek bile yok.
• Herkes sizi öyle iyi tanıyor ki sizi yargılama riskleri yok, siz de sürekli kendinizi doğru tanıtmak için uğraşmak zorunda değilsiniz.
• Buraya o kadar çok emek verdiniz ki burası sizin bir parçanız.
Yıllar içinde çalıştığımız iş yerinde sosyal konfor alanı oluşturuyoruz kendimize…

yeniiş

Dikkat ederseniz bunların hepsi sosyal bir varlık olan insan duyguları. Aslında iş değiştirme konusunda düşünülmesi gereken konular:
• Bu işi yapabilir miyim?
• Kendime ve işyerine bir şeyler katabilir miyim?
• Kariyerim için ne kadar doğru bir seçim?
Ama bu soruların cevabı çok basit. Kendimi biliyorsam yapabileceğim bir iş seçer, bu güne kadar aldığım eğitimleri kullanarak hem kendime hem de kuruma katkı sağlar ve kariyerim için doğru noktada durmasını hedefleyebilirim. Bunların hepsi benim elimde!

Diğer iş değiştirmenin sosyal endişelerini de hadi yok edelim.
• Kendinize zaman tanıyın. Bir süre sonra sabah işe gittiğinizde orada da kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz. Bu zamanın nasıl geçtiğini hatırlamayacaksınız bile. Bir önceki işinizde öyle olmadı mı? Başladığınız zamanki duygularınızı hatırlıyor musunuz?
• Kiminle vakit geçirir, yemek yer, kahve içerim diye düşünmeyi bırakın ve kimi bulursanız onun yanına oturup yemek yiyin. Bir süre sonra sohbetten karşılıklı zevk aldığınız kişilerle beraber yemek yediğinizi göreceksiniz.
• İnsanların sizi tanıması için uğraşmayın. Zaten kuruma dışarıdan geldiğiniz için bir önyargı var. Hızlı davransanız “Her işi çok biliyor bu da!” denir, yavaş davransanız “Bunu niye seçtiler hala alışamadı!”. O yüzden içinizden geldiği gibi davranın ve deneyimlerinizin size gösterdiği yola doğru gidin.
• Emek işine gelince bu sizin kendi kişisel özelliğimiz ve nereye gitseniz öyle çalışacaksınız ve o nedenle başarılı olacaksınız. Kendinize yeni bir parça eklemeye hazır olun!

 

İşte sırf bu nedenlerle sosyal korkularınızın iş değişikliği yapmanızın ve kariyerinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Başarı hikayelerinde hep bir risk alma durumu vardır. Bu riski göze alıp yönetebilirseniz başarılı olursunuz.
Şimdi kendinizi toplayın, artıları ve eksileri değerlendirin. Tek endişeniz sosyal durumlar ise hiç durmayın ve ilerleyin. Siz aldığınız her işi başarıya götürmek için geliştirdiniz kendinizi…

Ne demiş eskiler?
“Zaman her şeyin ilacıdır.”
“Sabreden derviş muradına ermiş.”

Serpil, İstanbul – 2013

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın