Kaygı ve Endişeyi Yaşamınızdan Çıkarın…

0

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz ? Bu kadar yoğun geçen bir yaşamın arasında kim kendisini daha iyi hissetmek istemez ki…
Her zaman pozitif olabilmek ve iyi hissedebilmek çok kolay değil, ama düzenli yapacağınız bazı davranışlar size yardımcı olabilir. Hatta bir süre sonra farkına varmadan da yapıyor olacaksınız.

huzur10

Karşınızdaki kişinin o an ne düşündüğünü merak etmeyin, yani aklını okumaya çalışmayın. 15 dakika bunu başarabilirseniz ilk adımı atmış olursunuz. Aynı anda aklınızdan ne kadar çok şey geçiyor; belki akşam ne pişireceğinizi ya da çocuğunuzun o günkü sınavının nasıl geçtiğini ya da yarın gideceği doktoru düşünüyor olabilir. Karşınızdakinin beden diline bakarak sizinle ilgili olumsuz şeyler düşündüğüne odaklanmayın, kimse diğerinin aklından geçenleri bilemez.
Başkasını suçlamaya çalışmayın, sizi rahatlatmaz aksine öfkelenirsiniz.Kendinizi kötü hissetmek ya da hissetmemek tamamen size bağlı,buna sizin düşünceleriniz yön verir. Suçlamak sizi çözümden ve sorumluluktan uzaklaştırır, “senin yüzünden …..” lafını hayatınızdan çıkarın. Hatalıysanız kabul edin ve yanlıştan dönmeye çalışın.

suçlamak

Sizi kaygıya, strese sürükleyecek geleceğe ait düşünceler aklınıza geldiğinde şimdiden yapabileceğiniz bir şey olmadığını düşünerek kendinizi durdurun. Önlem almak elbette iyi olur, yine de tahminler üzerinden alınacak önlemler olduğuna inanıyor musunuz? Şimdiden çocuğunuzun yurt dışında okuyup okumayacağını, “ Acaba orada kötü alışkanlıklar edinir mi?” diye düşünmek size hiçbir şey sağlamaz.
Her gün uyandıktan sonra güne başkalarını eleştirmeden başlamaya çalışın, buna kendiniz de dahilsiniz. Uyanıp aynaya baktığınızda kendinizi incelerken gördüğünüz sizde, kim bilir neleri eleştirdiniz? Oysa kendinizi olduğunuz gibi kabul edip kıyafetiniz, kilonuz, kırışıklıklarınız hakkında eleştirel davranmayın. Aynısını karşınızdakiler için de yapın; görünüşlerini, davranışlarını, giyim tarzını yargılamaya çalışmayın. Beğenmeyebilirsiniz ama olduğu gibi kabul edebilirsiniz.

Woman Looking at Reflection

Her zaman siz haklı olamazsınız, unutmayın ki sadece sizin doğrularınız yok. Herkesin farklı inançları, farklı yaşantıları var. Tek doğru sizinki olabilir mi, “Yanlış yapıyorsun, öyle davranmamalıydın” sözünü kullanmaktan kaçının. Kendi doğrularınıza yapıştığınız sürece etrafınızdakileri uzaklaştırırsınız,birbirinizi ikna etmeye çalışmayı bırakın.
Her yeni gün başkalarına olumlu davranmak, yardım etmek,eleştirmemek ve ihtiyacı olan bir konuda destek vermek için kendinize söz verebilirsiniz. İnanın çok daha huzurlu hissedeceksiniz. Alışkanlık haline getirerek yarın başlayın yeter.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.