Erteleme Alışkanlığı Ciddi Bir Sorundur

0

Sürekli bir şeyleri erteleyerek yaşıyoruz, tembellik mi yapıyoruz, zor mu geliyor bilinmez ama planladıklarımızı bir türlü gerçekleştiremiyorsak, kendimize sözler verip tutamıyorsak alışkanlık haline gelmiş olabilir.
Her akşam yürüme planları yapıp, sonra da arkadaşlarımı atlatıyorum. Doğum yapan ve çocuğu iki yaşına giren çok sevdiğim bir arkadaşıma iki senedir gidecek zaman yaratamadım, sebep çok uzakta oturuyor olması ! Dolapları düzenlemek, verilecek kıyafetleri ayırmak gerekiyor ama şu güzel havalar geçsin de nasılsa soğukta eve daha çok kapanacağım, o zaman yaparım.
Gün içerisinde yapmam gereken önemli işler varken zamanımın kaliteli kısmını önemsiz işlerle geçirip, asıl yapmam gerekenleri sona sıkıştırıyorum. Şunu da biliyorum, bir çoğunuz aynı sorunla uğraşıyorsunuz. Hepimiz zaman zaman işlerimizi erteleriz, iş ve özel hayatımızı olumsuz etkileyip, arkadaşlıklarımız tehlikeye girdiğinde uyanırız belki.

ertelemek1

Ertelemek; bazen neyi nasıl yapacağımızı bilememekten, başarısız olma korkumuzdan ya da motivasyon eksikliğinde kaynaklanabilir.
Ertelemekten vazgeçip özgürleşebiliriz…
Neden erteliyoruz, dürüstçe kendimize sorup, düşünce ve duygularımızı anlayıp buradan başlayabiliriz.
Olumsuz düşünmekten kurtulup, olumlu düşünme kalıplarını benimsemeliyiz.
Tek bir işe odaklanabiliriz, her şeyi birden halletmemiz gerekmiyor.
Yapılacaklar listesi hazırlayabiliriz,önce önemli olanlardan başlayıp, hızla bitirebileceklerimizle devam edip başarma hissini duyabiliriz.
Kuşkusuz bu alışkanlığın kökleri bilinçaltımızdan kaynaklanıyor, hipnoterapi adı verilen Duygusal Özgürleşme Teknikleri işimize yarayabilir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın