Erkekler Kadınlardan Daha Az Yaşıyor !

0

Hani çok stresli olduğumuzu düşünüyoruz ya, gerçek öyle değilmiş… Erkekler her şeyi büyütme ve strese girme konusunda kadınlardan daha becerikliymiş.

Dünyanın neredeyse her yerinde kadınlarla erkekler arasındaki yaşam süresi farklı; bazı ülkelerde 15 yıl, Türkiye’de ise bu sürenin 5-7 yıl arasında olduğu görülüyor.

Dünyada en uzun ömürlü erkekler, ortalama 81 yaş ile İsviçre ve İzlanda’da bulunuyor. Bu ülkeleri, ortalama 80 yıl ömür ile Avustralya, Hong Kong, İsrail, İtalya, Malta, San Marino, Singapur, İsveç, ortalama 79 yıl ömür ile Kanada, Japonya, Lüksemburg, Yeni Zelanda ve Norveç, 78 yıl ömür ile de Almanya, İrlanda, Güney Kore, Macao takip ediyor.

yaşlanma5

Türkiye’ye bakıldığında, ortalama yaşam beklentisinin erkeklerde 71, kadınlarda 78 yıl düzeyinde olduğu görülüyor.

Peki erkekler neden daha az yaşıyor;

Öncelikle stresi daha yoğun ve daha sık yaşıyorlar.

Dışa dönük öfke krizleri,şiddet eğilimleri ve kavgaları daha çok oluyor.

Gaz ve şişkinlik, terlemeler, kas spazmları, kulak çınlaması, sırt ve baş ağrıları, uykusuzluk, cinsel performansta düşüş, cilt döküntüleri, saç dökülmesi, çarpıntı, baş dönmesi ve el titremeleri şeklinde kendini gösteriyor.

Kadınlar ise hüzün ve kaygıyı daha fazla uzatıyor, yakın arkadaşlarıyla paylaşsalar bile depresyona daha çabuk yakalanıyor.

kızgın4

Eşiniz için neler faydalı olur;

Öncelikle nefes tekniği ile kaslarını gevşetmeye çalışsın. Dövüş-kaç tepkisine yol açan stres, yukarıdaki sorunları tetikliyor.

Olumsuz duygular cilde de iyi gelmiyor. Kortizol hormonu stres ve endişe ile daha fazla salgılanıyor, sonucunda cildi yaşlandıran süreçler aktive oluyor.

Kendi kabuğuna çekilmesi ve sosyal ortamlardan uzaklaşması en büyük hatalardan olur. Yalnız kalmaması için yardımcı olmaya ve diğer insanlarla daha çok bir arada bulunmaya özen gösterin. Hatta değişik ortamlara katılması için teşvik edin.

Malum iyimserlik şart, yaşanılan zorlu ve sıkıntılı bir süreç vücuda daha çok zarar veriyor. Hayatta biraz da “Polyannacılık” oynamaktan bir şey kaybetmezsiniz.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın