Erkek Egemen İş Dünyasında Onlar Gibi Davranmaya Mecbur muyuz?

0

İş dünyası acımasız ve biz kadınlar, erkekler arasında yer edinmek için çabalıyoruz.” Çabalıyoruz” derken de bunun içine bir çok şey giriyor. Daha sert olmaya başlıyoruz, erkekler gibi davranmaya çalışıyoruz hatta giyimimizde onları taklit ediyoruz. Güçlü olan empatik ve duygusal taraflarımızı bastırıp daha acımasız olmaya çalışıyoruz.

“Erkek gibi kadın” lafı iltifat mıdır, yoksa güçlü olmak imajını mı çağrıştırır ? Uzun yıllar iş hayatında bulunan bir kadın olarak elbette gözlemlerim var. Erkekler arasında kendisine yer edinmeye çalışmış, onlardan farklı düşünmem nedeniyle bazen dalga geçilmiş, hep güçlü görünmek zorunda kalmış ama asla “erkek gibi kadın” olamamış, kendimden vazgeçmemiş biri olarak bunu söylüyorum.

işhayatı13

Yıllarca, iş hayatında varolmak için bastırılmış duyguların da bir bedeli var; duygusal açıdan dengesizleşmek ! Gerçek duygularımızı gizleyerek, belki de sadece saygı görmek için erkek davranışlarını taklit etmeye çalışmaya, yani kendimizce oyunu kuralına göre oynamaktan bahsediyoruz.

Kadının iş hayatındaki duygusal davranışları ne yazık ki erkek dünyasında “zayıflık ve kırılganlık”  olarak adlandırılıyor. Duygularımızı aşırı bastırmak ise bize kaygı,öfke,bedensel ağrılar ve aşırı yeme olarak dönüyor. Bu durum zamanla tükenmişlik, öfke, özgüven eksikliği ve anlaşılamamak gibi duygular yaratıyor.  Doğal olarak özel hayatımıza etki eden bu durum eş ve çocuklarımızla da problemler yaşamamıza neden oluyor.

işhayatı11

Oysa önemli olan kadınsı ve erkeksi değerleri dengelemek olmalıdır. İş hayatında rol model olan erkek, kadın değil. İş dünyasının kuralları da erkekler tarafından şekillendirildiği için, çalışma hayatında henüz kadın-erkek sayısı eşitlenmediği için kadınlar mücadele etmek zorunda kalıyor.

Yükselmek için hırslı olmak gerekir, oysa hırs kadın psikolojisinden çok erkeklerde var. Güçlü olan kadının rekabetçiliğidir. Kadın daha detaylı düşünür, erkeklerin yapısı daha düzdür.

Kadınların duygusal zekalarının yüksek olması, empatik davranmaları, organizasyon yeteneklerinin olması ve aynı anda birkaç işi birden yapabilmeleri iş hayatında avantaj sağlayan en önemli özellikleridir.

CT  sc-biz-work-advice_ctshare 1022 sr

İşimizi iyi yapmamız, azimli ve kararlı davranarak yaptığımız çalışmalarla kendimizi kanıtlamamız ve başka biri gibi davranmadığımız zaman bir şeyler değişmeye başlıyor demektir.

Kendi güçlü yönlerimizi öne çıkararak, bakımlı olmaktan, makyajımızdan ve kıyafetimizden vazgeçmeyerek, kendimiz olmaktan gurur duyarak bizden sonra gelecek kadın çalışanlara rol model olmaya hazır mısınız?

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın